Mööblitootja Standard sai uue omaniku

{{1682487060000 | amCalendar}}
Foto: Merilin Pärli/ERR

Eesti ettevõtjatele kuuluv Green Estonia OÜ omandab enamusosaluse mööblitööstuses Standard. Ettevõte jätkab tootmist uuenenud kontseptsiooniga Kose tootmisüksuses.

Green Estonia OÜ, kelle põhiomanikud on Tradehouse'i asutajad Avo ja Angela Kivimaa, omandab 90 protsenti Standardist. 10-protsendilise osalusega jääb ettevõttesse Mööblivara OÜ. 

Kivimaad olid ilukaubamaja Tradehouse pikaajalised omanikud, kuni müüsid selle enamusosaluse kaks aastat tagasi investeerimisfondile BaltCap. Läbirääkimised Standardi ostuks ja tehingu vormistamiseks võtsid aega vaid kaks kuud. "Aktuaalsele kaamerale" uued omanikud intervjuud anda ei soovinud.

"Standard on tugeva kaubamärgi ja silmapaistva ajalooga ekspordile suunatud ettevõte, mis saab  uue ärimudeli. Ehitame ettevõtet, mis panustab tootmise automatiseerimisse, koostöösse tippdisaineritega ning teenuste väljatöötamisse tagamaks suurepärast kliendikogemust," selgitas Standard AS juhatuse liige Jonatan Karjus. 

"Hea meel on tõdeda, et ettevõttes on jätkamas mitmeid olulisi võtmetöötajad ning lisandumas täiendusi, kes aitavad ettevõtte värskendatud strateegiat ellu viia. Restruktureerimise perioodil on Standard jätkanud kehtivate lepingute täitmist ning suvekuudel lükatakse mööblitootmisele uus hoog sisse," lisas Karjus. 

Standardi tootmine jätkub Kose tehases, mille masinapark saab märkimisväärse täienduse. "Üle 10 000 ruutmeetri suurusel Kose tootmiskompleksil on head eeldused ettevõtte jätkusuutlikuks arendamiseks võimalusega tootmispinda tulevikus laiendada ja täiendavalt moderniseerida," ütles Karjus. "Paneme rõhu Kose tootmise tehnoloogilise võimekuse kasvatamisele ja keskkonnasäästlikule tootmisele, mis on energiatõhus ja kus kasutatakse kõik tekkivad tootmisjäägid ära." 

Uuenenud Standardi eesmärk on kinnitada kanda regiooni juhtiva sisustuse suurprojektide tarnija ning kontorimööbli täisteenuse pakkujana. Selles protsessis nähakse mitmeid koostöövõimalusi ka teiste kodumaiste ettevõtetega, et võidelda välja tugev positsioon välisturgudel. 

"Mul on hea meel, et 78-aastase ajalooga Standard AS jätkab tegutsemist ja ettevõtte mööbliäri on leidnud Eesti kapitalil põhineva omaniku, kuigi huvilisi oli mitmelt poolt Euroopast. Uuel omanikul on kogemus eduka äri ehitamisel ja tugev tahe Eesti mööblitööstusesse panustada," sõnas ettevõtte nõukogu liige Enn Veskimägi. "Tehingu tulemusena väljun mööbliärist ja suunan fookuse tulevikus kinnisvara arendamisele." 

Veskimäel oli kahju elutöö müümisest. "Aga igal asjal on oma aeg. Eks ma vaatan aeg-ajalt ikka passi ka. Meie põhiline hankija, Repo tehased, läks ju pankrotti. Me täna saame puhtalt lehelt edasi minna, sest meil on väga moodne seadmepark, meil on olemas veel ikka kehtivaid rahvusvahelisi lepinguid, nii et nüüd ainult uue hooga edasi," rääkis Veskimägi AK-le.

Pärast tehingu lõpuleviimist asub Standardit juhtima Jonatan Karjus, ettevõtte senine juhatuse liige Mihkel Martin jätkab ettevõttes tootmisoperatsioonide ja -arenduste juhina. Pikalt ettevõtte äri arendanud Priit Tamm jätkab panustamist ettevõttesse osaniku ja aktiivse nõukogu liikmena.

Nõukogu koosseisus alustab tööd Green Estonia esindajana Avo Kivimaa, kes on ehitanud üles Eesti edukaima ilukaupade jae- ja hulgimüügiga tegeleva ettevõtte Tradehouse. 

AS Standard aktsionäride finantsnõustaja oli LHV Pank ja õigusnõustaja TGS Baltic. Green Estonia OÜ õigusnõustajaks oli PwC Legal. 

Standard AS on üks Eesti pikima ajalooga kaubamärke, mis alustas 1944. aastal mööbli tootmise ja müügiga.

Mullu novembris teatas Standard, et konserveerib ajutiselt ja osaliselt tootmise. Ettevõtte sõnul olid põhjuseks ülikõrged energia- ja sisendhinnad, mistõttu on vähenenud välisturgude nõudlus jätkusuutlikuks toomiseks sobivate hindadega.
Standard sulges Mustamäel asuva tehase.

Allikas: AK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: