Rainer Saks: Hiinale ei sobi selle sõja puhul Venemaa nõrgenemine

Põhimõtteliselt ei sobi Hiinale Ukraina sõja puhul Venemaa nõrgenemine ja sõja venimine ning sellest lähtub nende tegevus rahualgatustega, hindas julgeolekuekspert Rainer Saks ETV hommikusaates "Terevisioon".

"Põhimõtteliselt Hiinale ei sobi selle sõja puhul Venemaa nõrgenemine ja sõja venimine," rääkis Saks. "Venemaa omab Hiina jaoks kaalu tänu strateegilisele tuumarelvale, mis loob Hiina vaates maailmas tasakaalu USA vastu. Seda tasakaalu Hiina ise ei suuda luua."

Hiinale ei sobi Saksa sõnul ka see, et lääneriigid on asunud uuesti relvastuma. Hiina plaan Taiwani taasühendamiseks on ohus, kui lääs hakkab relvasüsteeme uuendama. Samas pole Ukrainal endal ja tema iseolemisel Hiinale erilist tähtsust.

Hiina rahuvahendus ei ole praegu siiski algatatud kujul õnnestunud, tõdes Saks.

"Kui seda saab üldse pidada tõsiseks rahualgatuseks," lisas Saks. Tema hinnangul tähendab see pigem ikka taktikalist toetust Venemaale.

Sõda ise kindlasti läheb edasi mõnda aega, vähemalt seni, kuni Ukraina pole suutnud avaldada Venemaale tugevamat survet, ütles Saks. "Hiina aga ei jäta rahualgatuse teemat sinnapaika, kuna neil on mitu eesmärki, eelkõige tagada endale parem positsioon sõjajärgseks ajaks," selgitas ta.

Allikas: ETV

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: