Soome toll: sanktsioonide all olevaid lõiketeri eksporditi salaja Venemaale

Soome toll.
Soome toll. Autor/allikas: Marja Väänänen/Yle

Soomest võidi Venemaale sanktsioone rikkudes eksportida pinnase puurimiseks mõeldud lõiketerasid. Soome tolli sõnul osalesid skeemis Eesti ja Soome ettevõtted, kes tellisid lõiketerad Kanadast ja müüsid need seejärel ebaseaduslikult Vene ettevõttele.

Soome toll kahtlustab, et Soomest on Venemaale eksporditud Euroopa Liidu sanktsioone rikkudes pinnase puurimiseks mõeldud lõiketerasid, teatas Helsingin Sanomat. Sellised terasid saab kasutada ka merepõhjas läbi viidud puurimisteks nii tsiviil- kui ka militaareesmärkide tarbeks ning neid kasutatakse näiteks naftatööstuses.

Euroopa Liit võttis juba 2014. aastal peale Krimmi ebaseaduslikku anneksiooni Venemaa poolt vastu sanktsioonid, mille hulka kuuluvad ka lõiketerad. Soome toll ei kommenteerinud, et milleks ja kuidas võidi lõiketerasid Venemaal kasutada.

Sanktsioonide all olevaid lõiketeri hakati Venemaale eksportima 2021. aasta detsembris. Siis saadeti Venemaale neli lõiketera koguväärtuses 20 000 eurot. Juurdluse kohaselt ei olnud tegu ühekordse juhtumiga, vaid korduva mustriga.

Aastatel 2020 kuni 2022 tarniti läbi Soome Venemaale 50 saadetist lõiketeri, mis on esialgse hinnangu kohaselt kokku väärt 2,2 miljonit eurot. Soome tolli hinnangul olid skeemis osalevad Eesti, Soome ja Vene ettevõtted sisulised sama organisatsioon ning juriidilised struktuurid seati üles sanktsioonidest kõrvale hiilimiseks.

Soome toll peab lõiketerade tarneskeemi põhisüüdlaseks nelja inimest, kel on nii Vene kui ka Soome kodakondsus. Soome toll teeb oma juurdluses koostööd Eesti ja Kanada võimudega ning Europoliga.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Helsingin Sanomat

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: