Itaalia välisminister jättis rändetüli tõttu ära visiidi Pariisi

Antonio Tajani.
Antonio Tajani. Autor/allikas: SCANPIX/ZUMA Press/LaPresse/Roberto Monaldo

Itaalia välisminister tühistas neljapäeval reisi Pariisi, kuna Prantsuse siseminister oli kritiseerinud Rooma rändepoliitikat, mis on kahe riigi vahel pingeid põhjustanud.

Prantsuse siseminister Gérald Darmanin ütles neljapäeval, et Itaalia peaminister Giorgia Meloni ei suuda lahendada rändeprobleeme, millega tema riik silmitsi seisab.

Darmanin ütles, et Itaaliat ähvardab väga tõsine rändekriis, ja võrdles Melonit Prantsuse parempoolse poliitiku Marine Le Peniga.

"Madam Meloni, madam Marine Le Peni sõprade valitud paremäärmuslik valitsus ei ole suuteline lahendama rändeprobleeme, mille tõttu ta valiti," ütles Prantsuse siseminister raadiojaamale RMC.

Vastuseks küsimusele Prantsusmaa kagupiirile saabuvate migrantide kohta ütles Darmanin, et tõepoolest on tekkinud migrantide, eriti laste sissevool.

Itaalia välisminister Antonio Tajani nimetas sõnavõttu vastuvõetamatuks ja jättis ära visiidi Pariisi.

"See sõnavõtt ei ole tehtud vaimus, millega Euroopa ühistele väljakutsetele vastu peaks minema," ütles ta.

Pariis püüdis hiljem pingeid leevendada ja avaldas lootust, et neljapäeva õhtuks kavas olnud Tajani ja Prantsuse välisministri Catherine Colonna kohtumisele leitakse peagi uus aeg.

"Prantsusmaa soovib teha Itaaliaga koostööd, et seista vastu ühisele väljakutsele, mida kujutab kiirelt kasvav põgenikevool," teatas Prantsuse välisministeerium.

Suhted Itaaliaga tuginevad kahe riigi ja nende liidrite vastastikusel lugupidamisel, seisis avalduses.

Ministeerium lisas, et EL-i liikmed peaksid käsitlema rändeküsimusi üheskoos.

President Emmanuel Macroni tsentristlik valitsus on viimastel aastatel korduvalt Itaalia valitsustega migratsiooni küsimuses tülitsenud. 

Viimati läks olukord pinevaks eelmise aasta novembris, kui Meloni keeldus 230 migrandiga humanitaarlaeva Itaalia sadamasse lubamast. Laeval lubati randuda Prantsusmaal, kuid Pariis mõistis Rooma käitumise hukka ja peatas varasema plaani võtta Itaaliast vastu 3500 migranti.

Meloni nimetas tookord Prantsusmaa reaktsiooni agressiivseks ja õigustamatuks.

Vahepeal suhted paranesid ning Macron ja Meloni kohtusid märtsis Brüsselis kõnelusteks.

Itaalia valitsus on lubanud migrantide ebakorrapärasele riiki saabumisele lõpu teha.

Itaalia siseministeeriumi andmetel on sel aastal saabunud üle 42 000 inimese ehk neli korda rohkem kui mullu samal perioodil.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: