Soome uus valitsus makse ei tõsta, kuid plaanib kärpeid

Soome valitsuskõnelustel on saavutatud põhimõtteline kokkulepe, et üldine maksukoormus ei tõuse, töö ja ettevõtlusega seotud makse ei tõsteta, kuid oodata on kärpeid.
Soome peaministrikandidaat Petteri Orpo alustas sel nädalal võimalike valitsuspartneritega koalitsioonikõnelusi. Orpo jaoks on esmatähtis Soome majanduse tasakaalustamine. Maksutöörühm alustab tööd järgmisel nädalal.
Valimised võitnud Koonderakonna (Kokoomus) juht Petteri Orpo ütles kõnelustest ülevaadet tehes, et midagi dramaatilist Põlissoomlaste, Soomerootslaste Rahvapartei ja Kristlike Demokraatidega kohtudes seni ette tulnud ei ole. Töörühmadele on ülesanded kätte jagatud, aga mingeid suuri uudiseid veel pole.
Orpo on kogu aeg rääkinud, et tema jaoks on oluline Soome majanduse kordategemine ja kohandamisi tuleb teha selle valitsuse ametiaja jooksul kuue miljardi euro ulatuses.
Ka teised valitsuskõnelustele kutsutud erakonnad paistavad nõustuvat, et majanduse seis pole kiita, iseasi on, kuidas jõutakse kokkuleppele meetmetes, mida olukorra muutmiseks kasutada tuleks. Maksutöörühm asub tööle järgmisel nädalal ja konkreetsetest maksudest Orpo veel rääkima ei soostunud, aga peamised põhimõtted lepiti tema sõnul koalitsioonikaaslastega juba kokku.
"Üldine maksuaste ei tõuse, töö ja ettevõtlusega seotud makse ei tõsteta. Aga muidugi peame hoolt kandma tulubaasi eest ja olemasolevates raamides üle vaatama, kuidas seda baasi saaks tugevdada ja riigile lisaraha koguda nii, et see ei kahjustaks töötegemist, ettevõtlust ja investeeringuid," rääkis Orpo.
Tema sõnul vaatab töörühm läbi kõik ettepanekud ja ka senised maksuseadused ning pakub lahendused.
Soome poliitikavaatlejad jälgivad huviga, kuidas õnnestub Orpol valitsuspartnerite vahel usaldust luua. Esialgu paistavad kõnelustele kutsutud erakonnad olevat äraootaval seisukohal, kas pärast Koonderakonna plaanitud jõulisi kärpeid teiste koalitsiooniosaliste plaanide jaoks üldse raha jätkubki.
Ajalehe Helsingin Sanomat hinnangul võib valitsuse moodustamine takerduda selle taha, et Koonderakond keskendub liialt majandusele. Põlissoomlaste juht Riikka Purra kirjutas juba Twitteris, et koalitsiooniläbirääkimistel otsitakse lahendusi ka muudele probleemidele kui majanduse tasakaal.
"Seda tuleks meeles pidada!" toonitas Purra. Tema erakonna valijatele on kõige tähtsam sisserände ohjeldamine. Põlissoomlaste ridadest lahkunud endine parteijuht Timo Soini leiab, et vahepeal Põlissoomlasi juhtinud Jussi Halla-Aho peaks nüüd kasutama võimalust ja siseministri kohale asuma.
"Kuna Jussi Halla-Aho on 15 aastat rääkinud avalikkuses sisserändest, siis nüüd on tema kohustus võtta siseministri koht," tõdes Soini, tuletades ühtlasi meelde Sudaani praegust kriisi ja uue põgenikelaine võimalust.
Ajalehe Iltasanomat poliitikavaatleja Timo Haapala märkis, et Orpole võib mõruks pilliks osutuda ka Põlissoomlaste ministrivalik, sest ministrite tegusid peab selgitama ikka peaminister.
"Põlissoomlased ei oleks Põlissoomlased, kui sealt mingeid üllatusi ei tuleks," nentis Haapala.
Petteri Orpo loodab, et koalitsioonileping saab valmis ja uus valitsus alustab tööd hiljemalt juunis.