Ušakovs seisab silmitsi korruptsioonisüüdistusega

Nils Ušakovs
Nils Ušakovs Autor/allikas: ERR

Läti korruptsioonitõrjebüroo (KNAB) palus prokuratuuril esitada Riia endisele meerile Nils Ušakovsile, tema toonasele asetäitjale Andris Ameriksile ja veel mitmele inimesele süüdistused seoses umbes kümne miljoni euro suuruse kahju tekitamisega Riia linnale ja munitsipaalfirmale.

"KNAB edastas kolmapäeval prokuratuurile kaasuse, kus leiti piisavat alust arvata, et neli endist Riia linnavolikogu liiget, munitsipaalfirma ja veel üks isik tekitasid, ahnusest ajendatult, ühele väikebussifirmale tulu, millest maksti regulaarselt pistist kahele Riia tippametnikule," teatas KNAB.

Kuritegeliku tegevuse tulemusel kannatasid omavalitsus ja ettevõte üle kümne miljoni euro ulatuses kahju.

Uurimise käigus leiti tõendeid, et Riia endine linnapea ja tema asetäitja kasutasid oma positsiooni, et nõuda altkäemaksu väikebussifirma tegelikult kasusaajalt.

Skeemi järgi pidi muudetama kehtivaid reegleid, et firma saaks Riia linnavalitsuselt läbi munitsipaalettevõtete makseid reisijate vedamise eest soodusmääraga ja maksaks 30 protsenti sellest tulust iga kuu Riia linnapeale ja tema asetäitjale. Skeem toimis maist 2018 kuni aprillini 2020.

Seadusemuudatuste tagamiseks esitasid kaks munitsipaalettevõtte ametnikku otsusetegijatele valeinformatsiooni soodusmäära õigustatuse ja selle mõju kohta omavalitsuse ja ettevõtte majanduslikele huvidele.

Läti Televisioon vahendas märtsi lõpus, et uuritavate seas on ka Riia transpordiameti endine juht Emils Jakrins, linna transpordifirma Rīgas Satiksme endine juht Leons Bemhens, ja väikebussifirma Rīgas Mikroautobusu Satiksme (RMS) tegelik kasusaaja Aleksandrs Brandavs.

Ušakovs ja Ameriks on hetkel Euroopa Parlamendi liikmed.

Mullu detsembris mõistis Riia kohus Ušakovsi õigeks ebaseadusliku jälgimisseadme omamises.

Novembris 2021 jättis europarlament Ušakovsi ilma tema immuniteedist, kuid saadikumandaat jäi talle alles.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: