Bloomberg: Putini sõda soodustab Venemaal pealekaebamist

Venemaa esimese salapolitseijuhi Feliks Dzeržinski ausammas
Venemaa esimese salapolitseijuhi Feliks Dzeržinski ausammas Autor/allikas: SCANPIX/EPA/YURI KOCHETKOV

Uudisteagentuur Bloomberg kirjutab, et Moskva sõjaline tegevus Ukrainas muudab venelaste igapäevast käitumist ning riigis levib taas nõukogudeaegne pealekaebamine.

Venemaa alustas eelmise aasta veebruaris sõjalist tegevust Ukrainas. Kreml on hakanud nüüd teisitimõtlejaid aktiivsemalt maha suruma. Võimudega ühinevad ka tavalised venelased, kes nuhivad oma kaaskodanike järele. Informaatorid on tihti juhtumite keskmes, mis toovad kaasa teisitimõtlejate vahistamise või trahvimise.

Anna Korobkova ütles, et tegeleb nüüd aktiivselt pealekaebamisega. Ta saadab võimudele kirjalikke kaebusi, kokku on ta saatnud juba 1013 kaebust, vahendas Bloomberg

Moskvas töötanud matemaatikaõpetaja ütles, et ta vallandati töölt pärast seda, kui Korobkova oli tema peale kaevanud.  

Korobkova lubas oma "jõupingutusi" jätkata ning ütles, et ei tunne oma ohvreid isiklikult. 

"Vaenlaste paljastamisega tõestavad inimesed iseendale, et need vaenlased on olemas ning et nad ajavad sõda toetades õiget asja," ütles antropoloog Aleksandra Arhipova. Korobkova "entusiasmi" ohvriks langes ka Arhipova. 

Arhipova uuris Korobkovalt , mis motiveeris teda pealekaebamisega tegelema. "Teavitamine on mul veres," vastas Korobkova. Korobkova sõnul võtab ta eeskuju oma vanaisa tegevusest, kes oli teise maailmasõja ajal Stalini salapolitsei informaator. 

"Need inimesed ei taha näha neid, kes võtavad sõna sõja vastu, nad ei taha kuulda midagi, mis võib nende maailmapilti muuta," ütles inimõigusorganisatsiooni Memorial ajaloolane Aleksei Makarov.

Võimud soodustavad pealekaebamist. "Kahjuks kirjutavad inimesed ikka veel liiga vähe kaebusi," väitis Kremliga seotud poliitikaanalüütik Pavel Danilin. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: