HS: Soome liitub Brunssumis paikneva NATO väejuhatusega

Soome NATOs
Soome NATOs Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Ajalehe Helsingin Sanomat andmetel tegi USA Euroopa väejuhatuse ülem ja liitlasvägede ülemjuhataja Euroopas Christopher G. Cavoli ettepaneku, et Soome liituks Brunssumis paikneva ühendväejuhatusega.

Hollandis Brunssumis asuv ühendväejuhatus on üks kolmest operatiivtasandi juhtimisorganist, mis koordineerib NATO operatsioone Põhja-Euroopas. Brunssumi ühendväejuhatusele allub ka NATO kirdekorpus. 

Itaalias Napolis asuv ühendväejuhatus vastutab liikumisvabaduse tagamise eest maailma meredel. See vastutab ka Lõuna-Euroopa ja Vahemere piirkonna kaitse eest. Üks ühendväejuhatus asub veel USA-s Norfolkis. 

HS-i teatel oleks Soome soovinud liituda Norfolkis asuva väejuhatusega. Norfolk keskendub transatlantilisele koostööle ja Arktika piirkonnale. Sinna kuuluvad ka Norra ja Island. 

Soome president Sauli Niinistö ja ametist lahkuv kaitseminister Antti Kaikkonen on varem külastanud Norfolki staapi ja selle juures asuvat mereväebaasi. 

Brunssum vastutab samas ka Läänemere ohutuse eest ja Kesk-Euroopa kaitsmise eest. NATO staabid teevad koostööd, kuid Läänemere kaitsmise ühtsust peetakse NATO-s üha olulisemaks.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: