Tšehhi tahab koos Saksamaaga osta ühiselt Leopard 2A8 tanke

Saksa päritolu Leopard 2A7 lahingutank on Taani vägede raames ka Eestis õppustel käinud
Saksa päritolu Leopard 2A7 lahingutank on Taani vägede raames ka Eestis õppustel käinud Autor/allikas: Martin Liiskmaa

Tšehhi vabariigi kaitseminister Jana Černochová kinnitas kolmapäeval, et Tšehhi hakkab pidama Saksamaaga läbirääkimisi, et tellida mõlemale riigile ühiselt Leopard 2A8 tanke. Ühistellimus peaks tellitavate tankide maksumust märgatavalt alandama ning tagama kiiremad tarneajad ja vajaliku logistikatoe.

Tšehhi kaitseminister Jana Černochová teatas kolmapäeval pressikonverentsil Tšehhi vabariigi kavatsusest pidada Saksamaa läbirääkimisi, et osta ühiselt mõlemale riigile Leopard 2A8 tanke. Need peaksid Tšehhi relvajõudude käsutusse jõudma 2030. aastaks. Tšehhi peaks sedasi saama juurde mitukümmend Leopard tanki. Jana Černochová sõnul kaaluvad ka teised NATO kaitsealliansi liikmed samasugust lähenemist, vahendas Tšehhi portaal Novinky.cz.

Kaitseministri sõnul peaks tankide ühistellimus tellitavate tankide maksumust märgatavalt alandama ning tagama kiiremad tarneajad ja vajaliku logistikatoe. Ühistellimuse najal saaks Saksa kaitsetööstuse ettevõte Krauss-Maffei Wegmann (KMW) suurendada oma tootmismahtu. Saksa ja Tšehhi armeedele mõeldud tankid oleksid sisult samasugused, kuid neisse oleks paigaldatud erinevad kommunikatsioonivahendid.

Tšehhi relvajõud kasutavad praegu nõukogude päritolu moderniseeritud T-72 tanke, millest mitmed on antud Ukrainale. Saksamaa tankivahetuse (Ringtausch) skeemi abil saab Tšehhi vastutasuks 14 Leopard 2A tanki, millest kolm on Tšehhi vabariiki kohale jõudnud.

Saksa KMW toodangu hulka kuulub varasemast nii Leopard 1 tank, Gepard õhutõrjekahur kui ka uuemast ajast Leopard 2 tank koos alavariantidega ning iseliikursuurtükk Panzerhaubitze 2000.

Saksamaa ja teised riigid on saatnud nii Leopard 2 tanke kui ka Panzerhaubitze 2000 iseliikursuurtükke Ukrainale. Samuti on mitmed riigid lubanud Ukrainale ka Leopard 1 tanke.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Novinky.cz

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: