Uuring: iga päev sõidavad Eestis ainult pooled autod

Autod liiklusummikus Tallinnas.
Autod liiklusummikus Tallinnas. Autor/allikas: Mait Ots / ERR

Eestis olevatest autodest pooltega ei sõideta sugugi mitte iga päev, auto kasutamise sagedus sõltub suuresti sellest, kus selle omanik elab, selgub teisipäeval avaldatud uuringu tulemustest.

Kolmes Balti riigis läbi viidud If Kindlustuse korraldatud uuringust ilmnes, et 49 protsenti Eesti autoomanikest kasutab oma sõidukit iga päev, 19 protsenti juhtidest kasutab autot viis-kuus päeva nädalas, 10 protsenti kolm-neli päeva, üheksa protsenti ühel või kahel päeval  ja 14 protsenti kasutab oma sõidukit veel harvemini kui korra nädalas.

Sagedamini osalevad liikluses mehed, kellest 56 protsenti sõidab igapäevaselt. Naistest istub iga päev autorooli 40 protsenti  vastanutest. Kõige rohkem on sõitjaid vanuses 35–44 eluaastat, 58 protsenti sellest vanusegrupist sõidab iga päev oma autoga. Kõige harvemini sõidavad autoga nooremad inimesed, vanuses 18–34 eluaastat.

If Kindlustuse Balti kahjude tehnilise vanemeksperdi Marion Meiuse sõnul selgus uuringust, et kõige tihedamini kasutavad oma autot maal elavad inimesed, kellest 58 protsenti teeb seda iga päev. Suuremates linnades on see näitaja 40 protsenti juures.

"Küllap mängivad siin rolli inimeste vajadused, läbitavad distantsid ja ühistranspordi võimalused. Maal elavad inimesed läbivad oma sõidukitega aastas ka märksa enam kilomeetreid kui linnas elavad autojuhid. Just elukoht määrabki tihti kõige rohkem, kui sagedasti autot kasutatakse," ütles Meius pressiteate vahendusel.

Rahvus, haridustase või sissetulekud ei mõjuta uuringu kohaselt eriti auto kasutamist.

"Kindlasti on auto kasutamise sageduse muutumisel oma osa ka meie hiljuti muutunud kodukontori harjumustel. See puudutab ilmselt rohkem linnainimesi, kellel on valida, kas minna kontorisse või mitte. Seevastu maainimene võib olla elukohast ja ametist tulenevalt rohkem liikumisvajadusega ja autokasutamisega seotud," märkis Meius.

Mõningast erinevust oli märgata selles, et mida uuem auto, seda tihedamini sellega sõidetakse. Teatud mõju on ka sellel, millise mootoriga on sõiduk.

"Kõige rohkem on igapäevaseid sõitjaid nende hulgas, kellel on vedelgaasi (65 protsenti), surugaasi (60 protsenti) või diiselmootoriga (54 protsenti) sõiduk, samas elektri-, bensiini- ja hübriidmootoriga autoga sõidavad iga päev vähem kui pooled. Eks tavaliselt gaasi- ja diiselmootoreid kasutavadki inimesed, kellel on vaja rohkem sõita, ning seega läbitakse aastas ka enam kilomeetreid. Oma osa võib sõiduharjumuste muutumisel – vähemalt ajutiselt – mängida kütuste hinnatõus. Inimesed mõtlevad hoolikamalt läbi, kas ja mis sõite on mõttekas teha. Jällegi arvan, et see puudutab rohkem linnarahvast," lisas Meius.

Teiste Balti riikidega võrreldes selgus uuringust, et eestlased sõidavad oma sõidukiga pigem harvemini kui lõunanaabrid. Eesti juhtidest 23 protsenti sõidab oma sõidukiga üks-kaks korda nädalas või harvemini. Leedus on kõige rohkem neid, kes sõidavad päevast päeva (56 protsenti).

Eestis, Lätis ja Leedus läbi viidud uuringus osales pisut rohkem kui 1000 inimest igast riigist. Millal uuring toimus, If Kindlustus ei täpsustanud.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: