Saksamaal aeglustus inflatsioon 6,1 protsendile

Brandenburgi värav
Brandenburgi värav Autor/allikas: SCANPIX/dpa/picture-alliance/Monika Skolimowska

Saksamaal aeglustus aastainflatsioon riigi statistikaameti järgi mais aprilli 7,2 protsendilt 6,1 protsendile. Soome tarbijahinnaindeks kerkis 5,2 protsenti.

Inflatsioon aeglustus Saksamaal peamiselt madalamate energiakulude tõttu. Analüütikud eeldasid varem, et inflatsioon aeglustub mais 6,4 protsendile. Viimati oli Saksamaal hinnakasv aeglasem 2022. aasta märtsis, siis oli inflatsioon 5,9 protsenti. Inflatsioon saavutas haripunkti eelmise aasta lõpus, kui see jõudis umbes 10 protsendini, vahendas Deutsche Welle. 

Berliini meetmed aitasid viimaste kuude jooksul energiahindasid langetada. Toidukaupade hinnad tõusid aga mais võrreldes eelmise aasta sama perioodiga kiiremini. 

Saksamaa viis 2022. aasta 1. juunil kolmeks kuuks sisse üheksa eurot maksvad ühistranspordi kuukaardid. Valitsus tahtis nii korvata tarbijatele kasvanud energiahindu. Berliin jätkas sarnase skeemiga sel aastal, kuid kuupilet maksab nüüd 49 eurot. See aitab inimestele siiski säästa raha rongipiletite pealt. 

Hinnakasv aeglustub ka mujal Euroopas. Prantsusmaal aeglustus inflatsioon 5,1 protsendile, aprillis oli see 5,9 protsenti. Hispaania inflatsioon aeglustus mais aastavõrdluses 2,9 protsendile.

Soome tarbijahinnaindeks kerkis mais 2022. aastaga võrreldes 5,2 protsenti. Aprillis oli inflatsioon 6,3 protsenti, vahendas Yle.

Euroala inflatsioon aeglustus 6,1 protsendile. Uudisteagentuuri Reuters küsitletud majandusteadlased prognoosisid, et inflatsioon aeglustub 6,3 protsendile. Tarbijahinnaindeks, mis ei hõlma toiduaineid ja energiat, tõusis 5,3 protsenti võrreldes aastataguse ajaga, vahendas Financial Times.

Euroopa keskpank (ECB) on viimase aasta jooksul tõstnud intressimäärasid 3,75 protsendipunkti võrra, viies pankade hoiustelt makstava intressimäära 3,25 protsendini.

ECB hoiatas hiljuti euroala haavatavuste eest, kuna kõrgemad intressimäärad panevad majapidamiste ja ettevõtete vastupanuvõime proovile, vahendas Deutsche Welle. 

"Kui me karmistame rahapoliitikat kiire inflatsiooni aeglustamiseks, siis võib see paljastada finantssüsteemi haavatavuse," ütles ECB asepresident Luis de Guindos. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: DW/WSJ/Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: