Riigikogu esmaspäevane istung venis hilisõhtusse

Esmaspäeval kell 15 alanud riigikogu istung kestis kella 23-ni: opositsioon kasutas taas võimalust protseduuriliste küsimuste esitamiseks, enim arutelu tekitasid valitsuse algatatud tulumaksuseaduse ehk omavalitsustele tulumaksu eraldamise põhimõtete muutmine, samuti käis elav debatt õiguskantsler Ülle Madisega e-valimiste teemal.
Istungi tulemused: riigikogu toetas õiguskantsleri ettepanekut
Õiguskantsler Ülle Madise tegi ettepaneku viia põhiseadusega kooskõlla sotsiaalmaksuseadus, töötervishoiu ja tööohutuse seadus ning ravikindlustuse seadus osas, mis ei võimalda tööandjal maksta vabatahtlikku haigushüvitist rasedale töötajale.
Madise hinnangul on sätted, mis ei taga rasedale töötajale haigestumise korral teiste töötajatega vähemalt samaväärset õigust asendussissetulekule, põhiseadusega vastuolus. Seetõttu tegi õiguskantsler riigikogule ettepaneku viia nimetatud seaduste vastavad sätted põhiseadusega kooskõlla.
Õiguskantsleri ettepanekut toetas 77 riigikogu liiget ning riigikogu esimees Lauri Hussar tegi sotsiaalkomisjonile ülesandeks algatada eelnõu, et viia seaduste sätted põhiseadusega kooskõlla.
Riigikogu võttis ka vastu otsuse nimetada rahvusraamatukogu nõukogu liikmeteks rahvusraamatukogu töövaldkondade tunnustatud asjatundjad Priit Pirsko ja Raivo Ruusalepp.
Riigikogu lõpetas kahe eelnõu esimese lugemise
Esimesel lugemisel oli valitsuse algatatud 2023. aasta riigieelarve seaduse muutmise eelnõu, mis sisaldab kahte liiki muudatusi. Esiteks ministeeriumide ümberkorraldustest tulenevad ettepanekud, mille kohaselt alates 2023. aasta 1. juulist korraldatakse ümber keskkonnaministeerium kliimaministeeriumiks, maaeluministeerium regionaalministeeriumiks ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium majandus- ja infotehnoloogiaministeeriumiks. Samuti tehakse muudatusi ministeeriumide valitsemisalades. Teiseks on valitsemisaladelt saabunud ettepanekud eelarve muudatusteks, mis esitati rahandusministeeriumile tänavu aprillis.
Läbirääkimistel võtsid sõna Aivar Kokk (Isamaa) ja Martin Helme (EKRE). Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 8. juunil kell 12.
Samuti oli esimesel lugemisel valitsuse algatatud tulumaksuseaduse ning sotsiaalhoolekande seaduse ja tulumaksuseaduse muutmine, millega muudetakse kohalike omavalitsuste üksustele tulumaksu eraldamise põhimõtteid.
Eelnõuga soovitakse suurendada 2024. aasta residendist füüsilise isiku riiklikult pensionilt eraldatavat tulumaksu 2,5 protsendini, vähendades samal ajal muust maksustatavast tulust – välja arvatud kohustuslik ja täiendav kogumispension ning vara võõrandamisest saadud kasu – eraldatavat tulumaksu 11,89 protsendini.
Läbirääkimistel võtsid sõna Aivar Kokk (Isamaa), Anti Allas (SDE), Annely Akkermann (Reformierakond) ja Vadim Belobrovtsev (Keskerakond).
Isamaa fraktsioon ja Keskerakonna fraktsioon tegid ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepaneku poolt oli 29 ja vastu 51 saadikud ning seega ettepanek ei leidnud toetust ja eelnõu esimene lugemine lõpetati. Muudatusettepanekute esitamise tähtaeg on 8. juunil kell 12.
Riigikogu lükkas tagasi EKRE algatatud välismaalaste seaduse ja kõrgharidusseaduse muutmise seaduse eelnõu. Tagasilükkamise poolt oli 48 ja vastu 17 saadikut.
Lõpetuseks vastas õiguskantsler Ülle Madise riigikogu liikmete arupärimisele e-valimiste ja sellega seonduva õigusselgusetuse kohta. Justiitsminister Kalle Laanet vastas arupärimistele õigustatud ootuse kohta ja valeliku poliitika kohta.
Riigikogu istung lõppes kell 23.05. Täpsemalt saab arutatu kohta lugeda riigikogu stenogrammist.
Toimetaja: Mirjam Mäekivi