FT: Macron ei toeta Jaapanis asuva NATO kontaktbüroo avamist

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron Autor/allikas: SCANPIX/AFP/JEAN-FRANCOIS MONIER

Ajaleht Financial Times kirjutab, et Prantsusmaa president Emmanuel Macron ei toeta NATO kontori avamist Jaapani pealinnas Tokyos. Macron leiab, et Atlandi-ülene julgeolekuliit peaks keskenduma ainult Põhja-Atlandi piirkonnale.

"Prantsusmaa vastupanu teeb arutelud NATO-s keerulisemaks, et luua alliansi esimene eelpost Indo-Vaikse ookeani piirkonnas, ütlesid kaheksa asjaga kursis inimest.

USA ja Jaapan tahavad, et Euroopa osaleks rohkem Aasiat puudutavates julgeolekuküsimustes. Hiina väidab, et USA loob Indo-Vaikse ookeani piirkonnas Pekingi-vastaseid liite. 

"Pariis leiab, et NATO põhikiri nõuab, et sõjaline liit piirab oma geograafilist ulatust Atlandi ookeani põhjaosaga," ütles üks Prantsusmaa ametnik. 

Ametnik väitis, et samuti võib sattuda ohtu Euroopa usaldusväärsus Hiina ees. Euroopa tahab, et Peking ei tarniks Venemaale relvastust, vahendas Financial Times. 

Eelmisel nädalal ütles Macron, et NATO ei peaks laiendama oma haaret Atlandi ookeani põhjaosast kaugemale. 

NATO büroo loomiseks on vaja selle kõige kõrgeima organi Põhja-Atlandi Nõukogu ühehäälset toetust. Prantsusmaa saab seetõttu uue kontori avamist takistada. 

Jaapani ametnik ütles, et Tokyo tahab tugevdada sidemeid alliansiga. Valge Maja ei vastanud Financial Timesi kommentaaritaotlustele. 

NATO-l on maailmas umbes kümmekond kontaktbürood. Enamik neist on väikesed ja loodud kontakti loomiseks vastuvõtva riigi valitsuse ja sõjaväega. 

"Jaapani peaminister Fumio Kishida näeb tugevaid sidemeid Atlandi ookeani ja Indo-Vaikse ookeani vahel ja püüab kooskõlastada lähenemisviise sarnaselt mõtlevate partneritega," ütles Rahvusvahelise Strateegiliste Uuringute Instituudi (IISS) Jaapani ekspert Yuko Koshino

"Jaapan toetab Ukrainat, kuna leiab, et Euraasia mõlema piirkonna probleemid on omavahel seotud," ütles Jaapani endise peaministri Shinzo Abe administratsiooni ametnik Nobukatsu Kanehara. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: