Komisjon: Boris Johnson vassis koroonapidude asjus sihilikult

Boris Johnson
Boris Johnson Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/TOBY MELVILLE

Boris Johnson viis peaministrina parlamendiliikmed Downing Streeti koroonapidude asjus meelega eksiteele, leidis Suurbritannia parlamendikomisjon neljapäeval.

Parteideülene privileegide komisjon ütles, et 58-aastase Johnsoni saadikumandaat oleks parlamendi korduva solvamise ja parlamendiprotsessi õõnestamise katsete tõttu 90 päevaks peatatud, kui ta ei oleks eelmisel nädalal ise tagasi astunud.

Johnson ennetas lahkumisavaldusega uurimistulemuste avaldamist, süüdistades komisjoni poliitilistes sepitsustes, ehkki selle liikmete enamik on tema enda tooride parteist.

Ka raporti sisu teatavaks tegemine ei sundinud teda kahetsusele, vaid ta süüdistas seitsmeliikmelist komisjoni demokraatiavastasuses ning raportit "pikaajalise poliitilise atentaadi viimaseks noalöögiks".

Kauaoodatud 106-leheküljeline dokument oli arvatust kriitilisem, eriti sanktsioonide poolest, mida kavatseti soovitada.

Harilikult tuleb parlamendiliikmetel komisjoni soovituste üle hääletada ning juba mandaadi peatamine kauemaks kui 10 tööpäevaks tähendanuks vahevalimiste korraldamist süüdlasest parlamendiliikme koduringkonnas.

Johnsoni puhul tähendanuks see jõukatsumist Loode-Londoni Uxbridge'i ja Lõuna-Ruislipi valimisringkonnas, kus tema konservtiivid 2019. aasta detsembris valimised võitsid.

Johnson võeti parteideülese komisjoni juurdluse all niinimetatud Partygate'i skandaaliga seoses. Küsimus oli selles, kas ta valetas peaministrina korduvalt parlamendile COVID-19 pandeemia ajal aset leidnud pidude kohta, mis rikkusid toona kehtinud piiranguid. 

Pidude avalikuks tulemine vallandas rahva hulgas pahameele, eriti kurjad olid perekonnad, kelle lähedased surid koroona tagajärjel.

Skandaal andis tõuke Johnsoni langusele peaministrina ja viis ministrite mässuni, mis sundis teda eelmise aasta juulis tagasi astuma.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: