Politico: EL tahab USA vastuseisu kiuste arendada kohalikku relvatööstust

Veebiväljaanne Politico kirjutab, et Washington tahab, et Euroopa riigid suurendaksid kaitsekulutusi ja ostaksid rohkem USA-s toodetud relvastust. Euroopa Liidu (EL) liikmesriigid tahavad aga arendada kodumaist relvatööstust.
Euroopa riigid on viimaste aastate jooksul kaitsekulutusi suurendanud. 2022. aastal kasvasid Euroopa riikide kulutused 13 protsenti ehk 345 miljardi dollarini. Seda on peaaegu kolmandiku võrra rohkem kui 10 aastat tagasi, vahendas Politico.
Politico teatel on nüüd tekkinud uus küsimus, kuidas Euroopa riigid seda raha kulutavad. USA tahab, et Euroopa jätkaks Ameerikas toodetud relvade importimist. Prantsuse president Emmanuel Macron kutsus aga eelmisel kuul Bratislavas toimunud GLOBSEC-i julgeolekukonverentsil Euroopa riike üles arendama kodumaist kaitsetööstust.
Pole veel selge, kas Euroopa kaitsetööstus suudab kasvanud nõudlust rahuldada. EL plaanib toetada kohalikku kaitsetööstust.
"Meie plaan on EL-i rahaga toetada jõupingutusi meie kaitsetööstuse edendamiseks ja teeme seda Ukraina ja meie enda julgeoleku huvides," ütles eelmisel kuul prantslasest Euroopa Komisjoni siseturu volinik Thierry Breton.
Washington muretseb, et protektsionismi tõttu pole USA firmad varsti enam Euroopas konkurentsivõimelised.
Euroopa riigid sõltuvad siiski endiselt USA relvatarnetest. Euroopa riigid ostavad Ameerikast F-35 hävitajaid, rakette ja kaasaegset laskemoona. Euroopa suurriigid muretsevad, et kohalikud relvafirmad ei suuda USA hiidudega sammu pidada.
Üks F-35 maksab vähemalt 120 miljonit dollarit. 1990. aastatel käivitatud F-35 programm on läinud Pentagonile maksma umbes pool triljonit dollarit.
Toimetaja: Karl Kivil