Uuring: kolonialism tõi Hollandi monarhiale sisse miljard eurot

Hollandi praegune kuningapaar
Hollandi praegune kuningapaar Autor/allikas: SCANPIX/PPE/SIPA

Ajaleht The Times kirjutab, et Hollandi monarh palub vabandust orjakaubandusliku mineviku pärast. Hiljutine uuring näitab, et kolonialism tõi Hollandi kuninglikule kojale sisse suure varanduse, mille väärtus tänapäeva mõistes on ligi miljard eurot.

Oranje dünastia varasemad valitsejad mängisid olulist rolli orjuse kehtestamisel Aasias ja Kariibi mere piirkonnas. Praegune kuningas Willem-Alexander palub 1. juulil vabandust orjakaubandusliku mineviku pärast. Siis tähistab riik orjuse lõppemise 150. aastapäeva, vahendas The Times

Hiljuti avaldati uuring, mis vaatles kolonialismist tingitud kahjusid. Uuringu tulemusi tutvustati eelmisel nädalal ka Hollandi parlamendisaadikutele. 

"Need leiud annavad väga valusa pildi sellest, kuidas varasem Hollandi riik oli seotud orjakaubandusega," ütles siseminister Hanke Bruins Slot. 

Suurbritannia kuningas teatas aprillis, et Buckinghami palee tegi koostööd uurijatega, kes vaatlesid monarhia sidemeid 17. ja 18. sajandil toimunud orjakaubandusega. Oranje dünastia valitseja William III oli 18. sajandi alguses ka Ühendkuningriigi monarh, siis loodi Suurbritannias konstitutsiooniline monarhia. 

Uuringu kallal töötanud ajaloolane Raymund Schutz ütles, et Oranje dünastia toetus võimaldas Hollandi riigil ajada agressiivset koloniaalpoliitikat. Schutzi hinnangul tõi oopiumikaubandus ja kolonialism dünastiale sisse kuus miljonit kuldnat, mille väärtus tänapäeva mõistes on ligi miljard eurot. 

Kolonialismi tõttu muutus Amsterdam rahvusvaheliseks ärikeskuseks, mille tulemusena loodi kaasaja esimene börsifirma Hollandi Ida-India kompanii. Ettevõte tegutses Aasias ja Aafrikas.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: