Biden ja Modi: USA-India suhted määratlevad meie sajandit

Joe Biden ja Narendra Modi
Joe Biden ja Narendra Modi Autor/allikas: SCANPIX/AP/Susan Walsh

USA president Joe Biden ja India peaminister Narendra Modi kinnitasid neljapäeval, et kahe riigi partnerlus määratleb terve sajandi.

Washington otsib vastukaalu Hiinale, jättes kõrvale kahtlused New Delhis kasvava autoritaarsuse kohta. Kaks riiki jõudsid suurte tehinguteni hävitajamootorite, pooljuhtide tootmist puudutavate investeeringute ja kosmosekoostöö osas.

"Olen pikka aega uskunud, et USA ja India vahelised suhted on 21. sajandi ühed kõige määravamad suhted," märkis Biden.

Modi seevastu ütles, et tema visiit andis partnerlusele USA-ga "uue suuna ja uue energia".

Pöördudes kongressi mõlema koja poole viitas Modi selgelt USA murele Hiina pärast, toetades "vaba, avatud ja kaasavat India ja Vaikse ookeani piirkonda. "Sunni ja vastasseisu tumedad pilved heidavad oma varju India ja Vaikse ookeani piirkonnas," rääkis Modi.

Samal ajal boikoteeris vähemalt kuus Bideni kodupartei kongressisaadikut Modi esinemist tema suhtumise tõttu inimõigustesse.

Gujarati osariigi endise juhina oli Modil Ühendriikidesse sisenemine mõnda aega keelatud seoses 2002. aasta usurahutustega, kus hukkusid peamiselt moslemid.

Visiidil kinnitas Modi, et India ei luba diskrimineerimist. "Sõltumata kastist, usutunnistusest, religioonist ja soost ei ole Indias diskrimineerimisel absoluutselt mingit kohta," toonitas ta vastuseks USA ajakirjaniku küsimusele.

Biden ja Modi toetasid neljapäeval ühiselt ka Ukraina territoriaalset terviklikkust.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: