Euroopa Komisjon soovitab käibele võtta digieuro

{{1687954860000 | amCalendar}}
Eurod
Eurod Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Euroopa Komisjon tegi ettepaneku töötada välja seadusandlik raamistik digieuro kasutuselevõtuks. Euro jääks endiselt kasutusele ka sularahana.

Komisjoni ettepaneku järgi täiendaks digieuro pangatähti ja münte. Sellega tekiks inimestele ja ettevõtetele lisaks praegustele erasektori pakutavatele maksevõimalustele lisavariant, mis võimaldaks euroalal digitaalselt maksta laialdaselt aktsepteeritud, odava, turvalise ja vastupidava avaliku sektori rahaga, märkis komisjon pressiteates.

Kui Euroopa Parlament ja nõukogu ettepaneku heaks kiidavad, kehtestatakse sellega digieuro kasutuselevõtuks õigusraamistik, kuid see, kas ja millal digieuro käibele lastakse, jääb Euroopa Keskpanga otsustada.

Komisjon märkis, et digieuro pakuks tarbijatele praeguste võimaluste kõrval alternatiivset üleeuroopalist makselahendust.

Sarnaselt sularahaga oleks digieuro kättesaadav paralleelselt olemasolevate riiklike ja rahvusvaheliste eramaksevahenditega, nagu maksekaardid või rakendused. See toimiks digitaalse rahakotina. Inimesed ja ettevõtted saaksid maksta digieuroga igal ajal ja igal pool euroalal.

Digieuro peaks maksete tegemiseks olema kättesaadav nii internetis kui ka mujal, see tähendab makseid saaks teha seadmest seadmesse ka ilma internetiühenduseta. Veebiväliste maksete puhul oleks kasutajate isikuandmed endiselt kindlalt kaitstud, sest  makse tegemisel tuleks avaldada vähem isikuandmeid kui praegu kaardimaksete tegemisel, märkis komisjon.

Põhilisi digitaalseid euroteenuseid osutataks eraisikutele tasuta. Inimestel, kellel ei ole pangakontot, oleks võimalik avada konto postkontoris või muus avalik-õiguslikus asutuses, näiteks kohalikus omavalitsuses. Seda oleks lihtne kasutada ka puuetega inimestel.

Kogu euroala kaubandusettevõtjad peaksid digieurot aktsepteerima, välja arvatud väga väikesed kauplejad, kelle jaoks oleksid uue maksetaristu loomise kulud ebaproportsionaalselt suured.

Eesti Panga kodulehel on digieuro kohta märgitud, et see oleks Euroopa Keskpanga poolt emiteeritud keskpanga garantiiga raha elektroonilisel kujul.

Nagu sularaha, oleks ka digieuro keskpangaraha riskivaba vara, mille väärtust hoiab keskpank oma reservidega. Sellel ei ole tururiski, krediidiriski ega likviidsusriski.

See, kas ja kuidas digieuro kasutusele võetakse, näiteks ka küsimus, kas inimesed saavad hakata pangakontosid avama ka keskpangas, on alles arutelul. samuti pole veel selge, kuidas suhtuvad ideesse kommertspangad ja erasektor laiemalt.

Digieuro idee on alates 2021. aastast olnud uurimisel ja analüüsimisel.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: