Rootsi keskpank tõstis intressimäärad 3,75 protsendini

Rootsi kroonid.
Rootsi kroonid. Autor/allikas: Fredrik Sandberg/TT News Agency/AFP/Scanpix

Rootsi keskpank Riksbank otsustas tõsta intressimäärasid 0,25 protsendi võrra 3,75 protsendini. See on kõrgeim intressimäärade tase viimase 15 aasta jooksul.

Riksbank teatas neljapäeval otsusest tõsta Rootsi intressimäärasid 3,75 protsendini. Intressimäärade tõstmise määraks oli 0,25 protsenti. See on kõrgeim intressimäärade tase viimase 15 aasta jooksul, vahendas SVT. Viimase aasta jooksul on intressimäärasid tõstnud ka mitmed teised keskpangad, sh eurotsooni eest vastutav Euroopa Keskpank.

Rootsi keskpanga sõnul on inflatsioon Rootsis ikka veel liiga kõrge ning see on alanenud aeglasemalt, kui varem eeldati. Maikuus oli inflatsioon Rootsis tarbijahinnaindeksi järgi 6,7 protsenti.

Samuti mängivad keskpanga otsuse puhul rolli nõrk Rootsi kroon ja ootamatu hinnatõus teenushindades. Riksbanki eesmärgiks võetud inflatsiooni sihttase on kaks protsenti. Selle taseme saavutamiseks tuleb tõenäoliselt intressimäärasid ühe korra sel aastal veel tõsta. Rootsi keskpanga prognooside kohaselt võivad intressimäärad alaneda kõige varem 2026. aastast.

SVT majandusajakirjanik Alexander Noren tõi esile, et Rootsi majapidamised saavad intressimäärade tõusu tunda tõenäoliselt sügisel. Riksbanki on kiire intressimäära tõusu eest ka kritiseeritud, kuna sisuliselt aastaga jõuti nulli protsendi pealt praegusele tasemele. Rootsi keskpanga otsus intressimäärade tõstmise kohta jõustub 5. juulil.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: SVT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: