Michal algatas universaalteenuse muutmise

Elekter
Elekter Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Kliimaminister Kristen Michal saatis kooskõlastusringile seaduseelnõu, mille eesmärk on muuta universaalteenus paindlikumaks, siduda elektri üldteenuse hind börsihinnaga ning muuta gaasi varumakset.

"Tahame universaalteenust muuta nii, et kui börsihind püsib soodsam, siis universaalteenuse leping lõpetakse. Muutus vähendab tarbijate kulu elektrile," ütles Michal kavandatavate muutuste kohta.

Eelnõu näeb ette, et elektrimüüja peab automaatselt lõpetama universaalteenuse osutamise universaalteenuse tarbijale, kui elektrituru kolme eelneva kuu aritmeetiline keskmine hind on olnud soodsam kui universaalteenuse tootmishind. Elektrimüüja peab sellest tarbijat teavitama vähemalt nädal varem, misjärel saab tarbija kas sõlmida sobiva paketiga uue lepingu või jääda üldteenusele.

Eelnõuga plaanitakse lõpetada ka elektri üldteenuse hinnastamine universaalteenuse tootmishinna alusel ning siduda see börsihinnaga.

Muudatus puudutaks ligi 120 000 universaalteenuse kasutajat, kelle hulgas on nii kodu- ja äritarbijaid kui ka kohalike omavalitsuste asutusi. Samuti üldteenuse kasutajaid, keda on ligi 96 000.

Lisaks universaal- ja üldteenuse muutmisele täpsustuks eelnõu jõustumisel maagaasiseaduses gaasi varumaksega seonduv. Eelnõu kohaselt kaetakse riigile kuuluva veeldatud maagaasi terminali kai haldamisega seotud kulud alates 2024. aastast gaasi varumaksest. Muudatuse jõustumisel moodustaks varumakse määr gaasi lõpphinnast umbes ühe protsendi. See on vajalik gaasi varustuskindluse tagamiseks kriisi korral.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: