Graanul Invest kasvatas mullu nii käivet kui ka kasumit ligi 30 protsenti

Puidugraanulid.
Puidugraanulid. Autor/allikas: Christian Schnettelker/Flickr (CC BY 2.0)

Pelletitootja Graanul Investi müügitulu kerkis mullu aastaga 30 protsenti 590 miljoni euroni, kontserni puhaskasum kasvas 28 protsenti 111 miljoni euroni.

Kontserni konsolideeritud EBIDTA oli mullu 143,2 miljonit eurot, aasta varem 112,6 miljonit eurot.

Mullu mõjutas puidugraanulite turgu tugevalt Venemaa sõda Ukrainas. Euroopa energiaturu sõltuvus Venemaa päritolu kütustest tõi turule ebakindluse ning tarneahelate katkemisega kaasnes kiire hinnatõus.

Puidugraanulite globaalne turumaht kasvas mullu aastaga ligikaudu 10 protsenti, märkis ettevõte aastaaruandes. Peamine kasv oli aga Aasias ning Euroopas turg esmakordselt kahanes. Aasta teises pooles alternatiivkütuste hind kiirelt langes ning puidugraanuli kasutamine muutus majanduslikult ebamõislikuks.

Ettevõtte juhatuse liige Jaano Haidla märkis, et peale Venemaa sissetungi Ukrainasse lõpetas ettevõte viivitamatult tooraineimpordi Venemaalt ja Valgevenest ning leidis uued tarneallikad. "Ülesanne ei olnud aga lihtne, sest paljudel Baltimaades tegutsevatel saeveskitel tekkis puudus saepalgist ning meie jaoks vähenes olulise tooraine saepuru saadavus," sõnas Haidla.

Puidugraanulite turul toimus mullu oluline hinnatõus, aasta alguses 150 eurot tonn maksnud spot turuhind kerkis sügiseks 393 euroni tonnist. Peamiselt mõjutasid graanuli hinda Venemaa puidugraanulite ekspordile kehtestatud sanktsioonid ning tooraine kallinemine ja vähene kättesaadavus.

Tooraine nappuse ja hinnatõusu tõttu langes ka Graanul Investi tootmismaht kõikides Balti riikide tehastes. Kontsernil on Eestis neli puidugraanulitehast, Lätis on tehaseid kuus ning Leedus ja Ameerika Ühendriikides mõlemas üks. 

Kontsern tootis mullu 2,3 miljonit tonni puidugraanuleid, aasta varem oli tootmismaht 2,5 miljonit tonni. Elektri- ja soojusenergia müügikäive aastavõrdluses oluliselt kasvas. Elektrienergia tootmine kasvas aastaga 325 gigavatt-tunnilt 331 gigavatt-tunnile.

Soojusenergiat tootis ettevõte mullu 949 gigavatt-tundi, aasta varem 915 gigavatt-tundi. 97 protsenti toodetud soojusenergiast kasutati graanulitehases tooraine kuivatamiseks.

Ettevõtte keskmine töötajate arv oli mullu 509 inimest, aasta varem 497. Eestis oli töötajate keskmine arv 189, aasta varem 186.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: