Shelli juht BBC-le: naftatootmise vähendamine oleks ohtlik

Wael Sawan
Wael Sawan Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/CALLAGHAN O HARE

Energiafirma Shell juht hoiatas nafta- ja gaasitootmise vähendamise eest, kuna taastuvenergia kasutuselevõtt ei toimu piisavalt kiiresti ja seetõttu vajab maailm endiselt fossiilkütuseid. Tema sõnul oleks praegu naftatootmise vähendamine ohtlik ja vastutustundetu.

Shelli juht Wael Sawan  tõi välja, et Hiinas võib nõudlus kasvada ja külm talv Euroopas võib energiahinnad taas lakke ajada. Sawan leidis, et naftatootmise kärpimise tõttu võib tõusta elukallidus. 

Shell jätkab vastuoluliste naftainvesteeringute tegemist. Energiahiid  teatas hiljuti, et plaanib hoida naftatootmise senisel tasemel kuni 2030. aastani. Shelli äritegevus saab ka kriitikat, vahendas BBC.

Cambridge'i ülikooli teadlane Emily Shuckburgh leidis, et sellised firmad nagu Shell peaksid keskenduma roheenergiale ülemineku kiirendamisega, mitte üritada väita, et fossiilkütuste kasutamise pikendamine aitab ühiskonna kõige haavatavamaid liikmeid. 

Paljudel riikidel puudub taristu, et võtta kasutusele keskkonnasõbralikumaid energiaallikaid. Eelmisel aastal vähendas Venemaa gaasitarneid Euroopasse. Põhja-Euroopa riigid hakkasid seetõttu kokku ostma veeldatud maagaasi (LNG). Vaesemad riigid nagu Bangladesh ja Pakistan jäid LNG-st ilma. 

"Nad viisid LNG nendest riikidest minema ja lapsed pidid küünlavalgel töötama ja õppima. Kui meil on üleminek, siis peab see olema õiglane, mis ei tööta ainult ühe maailma osa jaoks," ütles Sawan. 

Mõttekoja Climate Analytics tippjuht Claire Fyson jäi eriarvamusele. "Mõte, et see on valik fossiilkütustest sõltuvuse ja küünlavalgel töötamise vahel, see on reaalsuse moonutamine. Me teame, et taastuvad energiaallikad on puhtamad, odavamad ja tervisele paremad," ütles Fyson. 

Nafta hind on mitu kuud püsinud alla 80 dollari barreli kohta. Nafta hinda hoiab stabiilsena lääneriikide võitlus inflatsiooniga ehk intressimäärade tõus. Madala hinnaga pole aga rahul naftakartell OPEC ning Saudi Araabia kärbib tootmist. 

Rahvusvahelise energia võrdlusaluse Brenti toornafta hind oli neljapäevase seisuga 76,7 dollarit barreli kohta. USA-s kaubeldav toornafta WTI hind on 72 dollarit. 

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BBC

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: