Eesti eksport langes aastaga 15 protsenti

Muuga sadam.
Muuga sadam. Autor/allikas: ERR

Eesti kaupade maikuu eksport vähenes aastaga jooksevhindades 15 protsenti ja import 13 protsenti.

Statistikaameti analüütiku Jane Leppmetsa sõnul oli mais kaubavahetuse vähenemist märgata paljude peamiste partnerriikidega.

"Kui Euroopa Liidu riikidega vähenes eksport kuus protsenti ja import viis protsenti, siis eriti märgatav oli vähenemine Euroopa Liidu väliste riikidega, kuhu eksport vähenes 33 protsenti ja import 38 protsenti. Venemaa ei ole enam Eesti 10 peamise impordipartneri hulgas, see on nii peamiselt mineraalsete kütuste ja puittoodete sisseveo vähenemise tõttu," lisas Leppmets.

Mais eksportis Eesti kaupadest enim elektriseadmeid (14 protsenti Eesti koguekspordist), transpordivahendeid (12 protsenti) ning puitu ja puittooteid (11 protsenti).

Kõige enam ehk 248 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete väljavedu. Järgnesid puidu ja puittoodete ning metalli ja metalltoodete ekspordi vähenemine vastavalt 43 ja 40 miljoni euro võrra. Enim kasvas mullusega võrreldes transpordivahendite (74 miljoni euro võrra) ja mehaaniliste masinate (21 miljoni euro võrra) eksport.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus ekspordis vähenes mullusega võrreldes neli protsendipunkti, moodustades tänavu mais 65 protsenti koguekspordist. Eesti päritolu kaupade eksport langes aastaga 21 protsenti.

Eesti peamised ekspordipartnerid mais olid Soome (15 protsenti Eesti koguekspordist), Läti (13 protsenti) ja Rootsi (10 protsenti). Soome eksporditi kõige enam elektriseadmeid, sealhulgas staatilisi muundureid, Lätti mineraalseid tooteid, sealhulgas elektrienergiat, ning Rootsi elektriseadmeid, sealhulgas kommunikatsiooniseadmeid.

Enim vähenes kaupade eksport Eestist Ameerika Ühendriikidesse, Egiptusesse ja Araabia Ühendemiraatidesse. Ameerika Ühendriikidesse viidi mullusest vähem elektriseadmeid, Egiptusesse ja Araabia Ühendemiraatidesse mineraalseid tooteid, sealhulgas mineraalseid õlisid. Kõige enam kasvas kaupade eksport Leetu, kuhu viidi mullusest enam transpordivahendeid, sealhulgas sõiduautosid, ning Hollandisse, kuhu eksporditi enam mineraalseid tooteid, sealhulgas mineraalseid õlisid.

Eesti kaubavahetus kuude kaupa, 2021-2023. Autor/allikas: Statistikaamet

Kaupadest importis Eesti mais enim transpordivahendeid, elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid. Kõige rohkem ehk 170 miljoni euro võrra vähenes mineraalsete toodete import. Järgnesid metalli ja metalltoodete (65 miljoni euro võrra) ning puidu ja puittoodete (61 miljoni euro võrra) sisseveo vähenemine. Kõige enam kasvas transpordivahendite (48 miljoni euro võrra), põllumajandussaaduste ja toidukaupade (16 miljoni euro võrra) ning elektriseadmete (11 miljoni euro võrra) import Eestisse.

Eesti peamine impordipartner mais oli Soome (16 protsenti Eesti koguimpordist), järgnesid Saksamaa (12 protsenti) ja Läti (10 protsenti).

Kõige enam kasvas kaupade import Kasahstanist, kust toodi Eestisse mullusest enam mineraalseid tooteid, sealhulgas naftaõlisid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: