EL ja USA jõudsid Atlandi-üleses andmete edastamises kokkuleppele

Serveriruum
Serveriruum Autor/allikas: ERR/ Hege-Lee Paiste

Euroopa Liit (EL) kiitis esmaspäeval heaks uue lepingu, mis võimaldab firmadel andmeid EL-i ja USA vahel edastada. Leping lõpetab aastaid kestnud juriidilise ebakindluse, kuid see võidakse taas kohtus vaidlustada.

Euroopa Komisjon tunnustas USA-d kui riiki, kus eurooplaste isikuandmed on kaitstud. Leping EU-U.S. Data Privacy Framework loob võimaluse Atlandi-ülesele andmevahetusele, vahendas Politico.  

Euroopa Liidu kohus tühistas 2020. aastal eurooplaste isikuandmete edastamise USA-sse. Sellega tühistas kohus EL-i ja USA vahel 2016. aastal kehtima hakanud kokkuleppe EU-U.S. Privacy Shield. Kohus leidis, et USA seadused ei paku eurooplastele sama tugevat kaitset kui EL-i seadused. Kohus muretses seetõttu, et USA luureagentuurid saavad nii vabalt nuhkida eurooplaste järele. 

Uus leping avab tee tulusale äritegevusele. Tuhanded firmad teevad äri mõlemal mandril. USA president Joe Biden andis juba 2022. aasta oktoobris välja korralduse, millega piirati USA luureagentuuride juurdepääsu eurooplaste andmetele. 

"Täna astume olulise sammu, tagame, et kodanike andmed on kaitstud ja süvendame majandussidemeid USA ja EL-i vahel ning kinnitame meie ühiseid väärtusi," ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen. 

Kokkulepe ei pruugi aga pikaajalist tüli lõpetada. EU-U.S. Privacy Shield tühistati austerlasest aktivisti Max Schremsi kaebuse tõttu. Schrems lubas nüüd ka uue lepingu asjus kohtu poole pöörduda. Ta loodab, et tema kaebus jõuab kohtusse 2024. aasta alguses. 

Schrems ütles, et kuigi USA muutis andmepoliitikat, siis uus leping ei taga eurooplastele ikkagi piisavalt kaitset. EL-i ametnikud siiski loodavad, et seekord kohus lepingut ei tühista. Uut tehingut tervitasid ka USA tehnoloogiahiiglased.

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: