Toorid kaotasid Briti parlamendis kaks kohta

{{1689922020000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX/REUTERS/UK PARLIAMENT/JESSICA TAYLOR

Suurbritannias toimusid vahevalimised mitmes ringkonnas ning toorid kaotasid parlamendis kaks kohta. Konservatiivid siiski säilitasid endise peaministri Boris Johnsoni koha Uxbridge'is.

Opositsioonis olev leiboristide partei saavutas Selby ja Ainsty ringkonnas oma kõigi aegade suurima vahevalimiste võidu. Tegemist oli varem tooride traditsioonilise tugipunktiga.

Konservatiivid kaotasid ka Somertoni ja Frome'i ringkonnas. Seal võitsid valimised Suurbritannia liberaaldemokraadid. 

Peaminister Rishi Sunaki juhitud toorid suutsid siiski võita Uxbridge'i ja South Ruislipi ringkonnas. Varem esindas seda ringkonda endine peaminister Boris Johnson, kes hiljuti lahkus parlamendist. 

Vaatlejate hinnangul on tooride võit Uxbridge'is seotud Londoni linnapea  Sadiq Khani kliimapoliitikaga. Leiborist Khan tahab laiendada madala heitgaaside tsooni Londoni äärelinnadesse, kus asub ka Uxbridge. See tooks kaasa saastavate sõidukite suurema maksustamise, vahendas Financial Times.

Kolmest kohast ilma jäämine oleks tooride jaoks olnud suur tagasilöök. Viimati kaotas peaministripartei vahevalimistel kolm kohta 1968. aastal. Siis oli Suurbritannia peaminister Harold Wilson, kes kuulus leiboristide ridadesse. Mitmed toorid siiski leiavad, et järgmisel aastal toimuvatel üldvalimistel kaotavad konservatiivid enamuse Suurbritannia parlamendis. 

"Parlament on seni käitunud nii nagu järgmised valimised oleksid juba otsustatud. Leiboristid on käitunud nii nagu need oleksid otsustatud. Uxbridge'i inimesed andsid neile just märku, et nii see pole. Keegi ei oodanud, et me siin võidame, aga Steve'i (Tuckwell) võit demonstreerib, et kui kohtutakse leiboristide reaalsusega, kui on tegelikult valik sisuliste valikute vahel, siis inimesed valivad konservatiive," rääkis Sunak.

Hiljutised küsitlused näitavad, et üleriigiliselt on leiboristide edumaa tooride ees 20 protsenti. Leiboristide juht Keir Starmer ütles, et tema partei võit Yorkshire'is näitas, et valijad tahavad riigi juhtimises muutust.

"Te valisite muutuse poolt ja näitasite toetust leiboristidele ja me kuulame teid. Me kuuleme soovi muutuseks, eemale kaosest, eemale tõusvatest kuludest ja laiali lagunevatest avalikest teenustest, soovi muutusteks ja selle me ka toome. Me teeme seda läbi Keir Matheri ja ka järgmises leiboristide valitsuses," kõneles Starmer.

Selby ja Ainsty asub Yorkshire'i piirkonnas. Leiboristid on opositsioonis olnud juba 2010. aastast. 

Toimetaja: Karl Kivil, Joosep Värk

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: