Notarid: kinnisvaratehingute arv on vähenenud viiendiku võrra

Notaribüroo
Notaribüroo Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Tänavu esimesel poolaastal vähenes notari ametitoimingute arv võrreldes eelmise aastaga 12 protsenti, seejuures kinnisvaratehingute tõestamine vähenes 21 protsenti.

Kui 2022. aasta esimesel poolaastal tõestasid notarid 41 547 kinnisasjadega tehtud tehingut, siis tänavu esimesel poolaastal oli neid 33 010, teatas Notarite Koda. Keskmisest suurem oli langus Tallinnas, Jõgeval, Paides, Saare- ja Hiiumaal ning Võrus. Peaaegu samaks jäi kinnisvaratehingute tõestamine vaid Valgas, kus võrreldes eelmise aastaga tehti selle aasta esimesel poolaastal kolm kinnisvaratehingut rohkem.

Notari ametitoimingute üldarv vähenes keskmisest rohkem Tallinnas, Hiiumaal, Jõgeval, Põlvas, Saaremaal, Tartus, Viljandis ja Võrus. Teistes maakondades oli langus keskmisest madalam ning ainsana kasvas toimingute arv pisut ehk kahe protsendi võrra Valgas.

Kuna notariaalseid toiminguid tehti üldiselt vähem, siis vähenes kolme protsendi võrra ka kaugtõestamise teel tehtud toimingute arv.

"Eelmisest aastast mõnevõrra rohkem tõestasid notarid esimesel poolaastal testamente ja abieluvara jagamise kokkuleppeid," ütles Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson.

2023. aasta teine kvartal oli esimesega sarnane – notarite tehtud toimingute ja teenuste arv vähenes võrreldes eelmise aasta teise kvartaliga 13 protsenti, esimeses kvartalis oli langus aastases võrdluses 11 protsenti. Suurim langus oli Jõgeval, Läänemaal ja Võrus – üle 20 protsendi, Tallinnas 14 ja Tartus 16 protsenti.

Notariaalsete kinnisvaratehingute arv langes aastases võrdluses 19 protsenti, esimeses kvartalis oli langus 22 protsenti. Sealhulgas mitmes maakonnas – Jõgeval, Hiiumaal ja Võrus oli langus keskmisest oluliselt suurem. 20 protsenti või seda ületav langus oli ka Tallinnas, Tartus, Järvamaal, Põlvas, Läänemaal, Lääne-Virumaal ja Saaremaal.

"Ka juunikuu numbrid olid võrreldes eelmise aasta juuniga miinuses – kinnisvaratehingute arv langes võrreldes eelmise aasta juuniga 17 protsenti ja toimingute arv 10 protsenti," sõnas Saar-Johanson.

Eestis töötab praegu 87 notarit.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: