Sünoptik: ka mõnel pool Eestis sündis öösel kuumarekord

Osades ilmajaamades, sealhulgas Jõhvis ja Pärnus oli möödunud öö ajaloo kõige palavam. Üldist soojarekordit öösel aga ei sündinud, see pärineb 2012. aastast, kui Võrus mõõdeti öö kõrgeimaks temperatuuriks ligi 25 kraadi, sõnas sünoptik Taimi Paljak ERR-ile.
Sellest jäi möödunud ööl kraad puudu, lisas ta.
Mõnel pool Eestis öine kuumarekord siiski sündis. "Täna öösel oli Valgas 23 soojakraadi, mis on Valga kohta tõesti öine kõigi aegade soojarekord," sõnas Paljak. "Ja sarnaselt oli veel Jõhvis, Väike-Maarjas, Türil, Lääne-Nigulas, Pärnus, Vilsandil ja Ristnas, kus olid temperatuurid, mida öösiti ei ole varem mõõdetud," sõnas Paljak. Aga ülejäänud jaamades on varasemad miinimumid olnud ka kõrgemad," lisas ta.
Selgituseks Läti öisele kuumarekordile ütles Paljak, et kui Eestisse tuleb esmaspäeva jooksul veel kuumust juurde, siis Lätti jõudis see kuumus varem. "Jõudis eilse päeva rohkem üles kuumutada ja ei jõudnud öösel maha jahtuda," selgitas Paljak.
Öö vastu teisipäeva ei tule kuumem kui eilne, sest hilisõhtul läheneb jahedus Lõuna-Eestile, saartele ja aeglaselt ka Harju- ja Virumaale. "Jahedus tuleb ühes äikestega, mis on kõige ägedamad saartel, Edela-Eestis, Läänemaa lõunaosas ja Lõuna-Eestis, kus on päevasest päikeseenergiast kontrast väga suur. Öö ehk tõmbab ägedust alla, sest päike vajub horisondi taha ega anna enam energiat. Keeristormide tekke võimalus siis ka kahaneb," rääkis Paljak Eesti ilmast öösel.
Läti keskkonna-, geoloogia- ja meteoroloogiakeskuse andmeil oli öö vastu esmaspäeva kõige palavaim Läti ajaloos. Õhutemperatuur Limbaži omavalitsuses Skultes ei langenud öösel alla 25,6 kraadi, ületades seega kahe aasta tagust öökuumarekordit Riias, mil 2021. aasta 23. juunil oli miinimumtemperatuur 24,2 kraadi.
Toimetaja: Mari Peegel, intervjueeris Johannes Voltri
Allikas: ERR-i raadiouudised