Läti aastainflatsioon alanes juulis 6,4 protsendile

Riia keskturg.
Riia keskturg. Autor/allikas: ERR

Juulis tõusid tarbijahinnad Lätis võrreldes juuniga 0,7 protsenti ning aastaga – 2023. aasta juulis võrreldes 2022. aasta juuliga – 6,4 protsenti. Kuu varem oli aastainflatsioon statistikaameti andmetel 7,9 protsenti.

12 kuu keskmine tarbijahindade tase tõusis juulis eelmise 12 kuuga võrreldes 17 protsenti.

2023. aasta juulis mõjutasid juuniga võrreldes hindu enim eluruumidega seotud kaubad ja teenused (+0,7 protsendipunkti), transpordikaubad ja -teenused (+0,3  protsendipunkti), olmeseadmed (+0,1 protsendipunkti), mitmesuguste kaupade ja teenuste rühm (+0,1  protsendipunkti), samuti toiduained ja mittealkohoolsed joogid (-0,3  protsendipunkti), rõivad ja jalatsid (-0,2  protsendipunkti).

Toidukaupade ja mittealkohoolsete jookide hinnad langesid kuuga 1,2 protsenti.

Kõige enam mõjutas hinnalangust selles rühmas värske köögivili (–11,4 protsenti). Allahindluste mõjul langes juustu ja kodujuustu (–4 protsenti), kohvi (–3,2 protsenti), piima (–2,6 protsenti), jahu ja teravilja (–3,5 protsenti), kuivatatud, soolatud või suitsuliha (–0,6 protsenti) kuivatatud puuviljade ja pähklite (–5,6 protsenti), samuti värske või jahutatud kala (–4 protsenti) hind. Hooajaliste tegurite mõjul langes värske puuvilja hind (–2,7 protsenti).

Kartuli hind seevastu tõusis (+16,2 protsenti), seda mõjutas uue saagi turule tulek. Samuti tõusis piimatoodete (+1,9 protsenti), peamiselt hapukoore, kondiitritoodete (+1,5 protsenti) ja šokolaadi (+2,6 protsenti) ning sealiha (+1,4 protsenti) hind.

Rõivaste ja jalatsite rühmas langesid hinnad kuuga 4,5 protsenti. Rõivaste keskmine hind langes 4,6 protsenti ja jalatsite hind 5,2 protsenti, peamiselt rõivaste ja jalatsite odavmüügi tõttu suvehooajal.

Eluasemekaupade ja teenuste keskmine hind tõusis kuuga 3,6 protsenti. Kõige olulisem hinnatõus selles rühmas oli elekter (+17,6 protsenti), mille põhjustas elektri jaotusteenuste hinnatõus alates 1. juulist. Kallimaks on läinud ka koduhooldus- ja remonditeenused. Teisalt on odavnenud soojusenergia ja tahked kütused.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: