Iraan vabastas neli ameeriklast Evini vanglast

Teheranis paikneva Evini vangla sissepääs
Teheranis paikneva Evini vangla sissepääs Autor/allikas: SCANPIX/Majid Asgaripour/WANA (West Asia News Agency) via REUTERS

Iraan vabastas neli Ameerika Ühendriikide kodanikku Evini vanglast ning on valmis saatma nad koos viienda koduarestis oleva USA kodanikuga USA-sse. Vastutasuks tahab Iraan ligipääsu külmutatud varadele.

Iraan vabastas neli USA kodanikku kurikuulsast Evini vanglast. Vastutasuks ootab Iraan viie enda kodaniku ning miljardite väärtuses seni külmutatud varadele ligipääsu taastamist, kinnitasid USA ja Iraani ametnikud The Wall Street Journalile.

Neli ameeriklast vabastas Iraan neljapäeval ja viis nad üle koduaresti. Viies ameeriklane oli juba koduarestis ning kõik viis on kavas saata lähinädalatel USA-sse.

Kõnelusi USA ja Iraani vahel vahendasid Šveitsi saatkond Teheranis ja Pärsia lahe riigid Omaan ja Katar. Iraani riikliku uudisteagentuuri IRNA teatel vabastatakse kokkuleppe alusel Lõuna-Koreas kuue miljardi dollari väärtuses Iraani varasid, mis seni olid külmutatud. Sellele lisaks olevat otsustatud vabastada märkimisväärses mahus Iraagis külmutatud varasid. Kokku olevat plaanis vabastada rohkem kui 10 miljardi dollari väärtuses Iraani varasid.

Kokkuleppe kohaselt vahetakse Iraani Lõuna-Koreas olevad varad eurodesse ja viiakse üle ühte Šveitsi panka ning sealt kantakse need omakorda ühele Katari keskpanga kontole. Vangistatud USA kodanikke ei lubata Iraanist enne välja kui need varad jõuavad Iraani valitsuse määratud kontodele Kataris.

Samas eitas üks USA valitsusametnik iraanlaste väiteid nagu oleks peale Lõuna-Korea ka mängus olnud Iraagis olnud varad. Samuti ei ole allika sõnul USA Iraani kodanikke vangistusest vabastanud.

USA välisminister Antony Blinken ütles neljapäeval ajakirjanikele, et Iraani sanktsioone ei leevendata ning Iraan saab tagasi ainult nende enda varad piiratud kasutusega kontodele, kus neid saab kasutada ainult humanitaareesmärkidel. Blinken lubas, et USA võitleb ka edaspidi Iraani destabiliseeriva tegevuse vastu Lähis-Idas.

Kolm vangistatud ameeriklastest on USA-Iraani topeltkodanikud ning ülejäänud kaks Iraanis vangistuses olnud isikut soovisid, et nende isikud ei saaks avalikuks.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ, IRNA

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: