Gaasimüüjad: näeme terendamas maagaasi hinnatõusu

Eesti gaasi
Eesti gaasi Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kui veel juulis rääkisid Eesti maagaasimüüjad, et gaasi hind on langemas ja langeb veelgi, siis nüüd on nii Alexela kui ka Eesti Gaas sügise ja talve osas seisukohal, et gaasi hind tõuseb. Eelmise sügise gaasihinna tippudeni aga tänavu ei jõuta.

Maagaasi hind Hollandi gaasibörsil TTF oli teisipäeva keskpäeva seisuga 36,4 eurot megavatt-tunni eest, kuu aega tagasi oli hind napilt alla 30 euro megavatt-tunni eest.

Alexela energiakaubanduse portfellijuht Kalvi Nõu ütles, et pika prognoosi kohaselt ei pruugi ka praegused gaasihinnad püsima jääda. "Näeme pigem terendamas hinnatõusu. Aga seni kuni hinnad on veel soodsamad, soovitame kodutarbijatel sügis-talvise stabiilse eelarve saavutamiseks hakata saabuva kütteperioodi eel gaasihinda fikseerima," sõnas Nõu.

Gaasihinna futuurid näitavad jätkuvalt, et selle aasta neljanda kvartali ja järgmise aasta esimese kvartali hinnad on kõrgemad kui suvised hinnad, sõnas Nõu.

"Täpne prognoosimine pole aga võimalik kuna turg võib olla ettearvamatu, seda nurgast, kas hinnad tõusevad tagasihoidlikult või teevad järske hüppeid. Meeles peab pidama ka seda, et börs on oma olemuselt emotsionaalne ja erinevad uudised võivad endaga kaasa tuua erinevaid reaktsioone," selgitas Nõu.

"Viimastest päevadest näiteid tuues, siis uudis võimalikest häiretest Austraalia veeldatud maagaasi ehk LNG tarnetes tõi börsile hirmu, mis kandus kiiresse hinnatõusu," tõi Nõu näiteks.

Eesti Gaasi kodukliendi paindliku paketi hind on möödunud sügise tipust langenud kuuel korral kokku 84 protsendi võrra, kuid talve hakul võib hind tõusule asuda.

"Septembrikuu hind jääb augustiga samaks - 0,46 eurot/m3 koos käibemaksuga. Talve poole tõotab gaasi hind kerkida, kuid kuna Euroopa gaasimahutite täituvus on hea, siis drastilisi hinnahüppeid ei ole põhjust karta ning eelolev küttehooaeg saab kõigi eelduste kohaselt olema kergem kui eelmine," sõnas Eesti Gaasi juhatuse esimees Margus Kaasik.

Gaasi hind on langenud võrreldes mullu augustiga üle kümne korra. Hinna languse peamisteks põhjusteks on olnud tugev gaasitarbimise vähenemine kogu Euroopas ning piisavad LNG ehk veeldatud maagaasi tarned mujalt maailmast.

Gaasi hind on samas praegu kõrgem kui 2021. aasta alguses, mil hind oli TTF-il 17 euro juures.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: