Slovakkia politsei vahistas riigi luurejuhid

Slovakkia presidendi Zuzana Čaputova kinnitusel ei tähenda luurejuhtide vahistamine riigipööret.
Slovakkia presidendi Zuzana Čaputova kinnitusel ei tähenda luurejuhtide vahistamine riigipööret. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Slovakkia politsei vahistas mitu kõrget luureametnikku süüdistades neid kuritegeliku rühmituse organiseerimises, võimu kuritarvitamises ja korruptsioonis. President Zuzana Čaputova kinnitusel pole siiski tegemist riigipöördega.

Slovakkia politsei teatas neljapäeval, et esitas Slovakkia teabeteenistuse juhile Roman Alacile, tema eelkäijale Vladimir Pcolinskyle, riikliku julgeolekuameti direktorile Roman Konecnyle ja teistele kõrgetele ametnikele süüdistuse kuritegeliku rühmituse moodustamises ja toetamises ning avaliku võimu ja õigussüsteemi vastastes kuritegudes.

"Uurija esitas süüdistuse kuritegeliku grupeeringu loomise, selles osalemise ja toetamise kuriteos, avaliku võimu kuritarvitamises ja õigusemõistmise takistamises," ütles politseijuht Stefan Hamran televisioonis üle kantud pressikonverentsil.

President Čaputová pidas reedel julgeolekunõukogu erakorralise koosoleku, et arutada riigi luureameteid raputanud vahistamisi, mis toimusid ainult mõni nädal enne üldvalimisi. Čaputová kinnitas, et politsei ei ole korraldanud riigipööret ning julgeolekuasutused töötavad endiselt.

Slovakkiat juhib pärast seda, kui eelmine valitsuskoalitsioon lagunes detsembris sisetülide tõttu ja kaotas parlamendi usalduse, ajutine valitsus.

Riigi peaminister Ludovít Odor ütles, et nii Slovakkia teabeteenistus kui ka riiklik julgeolekuamet, mille juhid on süüdistatavate hulgas, jätkavad oma tegevust. Ta ei andnud ajakava julgeolekuteenistuste uute juhtide ametisse nimetamiseks, teatas uudisteagentuur SME.

Slovakkias toimuvad 30. septembril parlamendivalimised.

Küsitluste kohaselt on hetkel populaarseim partei Smer-SD - populistlik erakond, mida juhib vastuoluline, Venemaa-meelne endine peaminister Robert Fico.

Agentuuri Ipsos sel kuul läbi viidud küsitluses toetas parteid Smer-SD 19,7 protsenti ja liberaalset Progresivne Slovensko 16,9 protsenti valijatest. Teise endise peaministri ja kunagise Smer-SD liikme Peter Pellegrini asutatud partei HLAS poolt on 13,3 protsenti valijatest.

Fico on olnud vastu sõjalisele abile Ukrainale ja kutsunud üles leidma diplomaatilist lahendust Venemaa 2022. aasta veebruaris algatatud sõjale.

Eelmisel nädalal vahistas politsei endise politseijuhi ja Smeri poliitiku Tibor Gašpari süüdistatuna korruptsioonis ja seotuses organiseeritud kuritegevusega.

Fico nimetas neljapäeval toimunud vahistamiste järel olukorda riigis "politseipöördeks".

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: