"Aktuaalne kaamera" vaatas tagasi 32 aasta tagustesse sündmustesse

20. augustil 32 aastat tagasi oli ärev päev. Tallinnasse olid jõudnud soomukid ning inimesed olid kogunenud kaitsma Toompea lossi, teletorni ning raadio- ja telemaja.

32 aastat tagasi olid barrikaadid Toompeal, kus kogunes Ülemnõukogu. Inimesed olid tulnud kaitsma raadiomaja. Telemaja ees tõsteti autod ilusti paika, et soomusmasinad edasi ei pääseks. Kaitsjad olid kindlad, et edasi sealt keegi ei pääse.

Ajal, kui Ülemnõukogu saadikud ja Eesti Kongressi liikmed omavahel veel otsuse teksti kooskõlastasid, jõudis Tallinna Nõukogude armee soomusmasinate kolonn ning sõjalist jõudu oli Eestisse saabunud ka lennukitega. See kõik oli lisajõuks Eestis juba viibivale 55 000 Nõukogude armee sõjaväelasele.

Hilisõhtul pani Ülemnõukogu juhataja Ülo Nugis hääletusele otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest. Ettepaneku poolt hääletas 69 rahvasaadikut, vastu ega erapooletuid ei olnud. Otsus vastu võetud.

Ülemnõukogu kinnitas Eesti õigusliku järjepidevust, tunnustas kodanikkonda. Ühtlasi otsustati, et Ülemnõukogu ja Eesti Kongress hakkavad koos välja töötama uut põhiseadust.

Varahommikul rünnati teletorni. Toonane Ülemnõukogu esimees Arnold Rüütel nõudis väeosade baasidesse tagasisaatmist. Teletorni hõivajatega saabus läbirääkimisi pidama valitsusjuht Edgar Savisaar.

21. augusti õhtupoolikul lahkusid sõjamasinad teletorni juurest.

Esimesena tunnustas taasiseseisvunud Eestit 22. augustil Island.

Toimetaja: Barbara Oja

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: