Soome ja Rootsi peaminister leppisid kokku valitsustevahelises koostöös

Rootsi peaminister Ulf Kristersson (vasakul) ja tema Soome kolleeg Petteri Orpo reedel Harpsundis. Soome on juba NATO vihmavarju all, Rootsi veel mitte.
Rootsi peaminister Ulf Kristersson (vasakul) ja tema Soome kolleeg Petteri Orpo reedel Harpsundis. Soome on juba NATO vihmavarju all, Rootsi veel mitte. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Soome ja Rootsi korraldavad järgmisel aastal valitsustevahelise ühisistungi, teatas reedel Rootsi peaminister Ulf Kristersson pärast kõnelusi visiidil viibinud Soome valitsusjuhi Petteri Orpoga.

"Soome ja Rootsi on üheskoos enamat kui liidetavate summa," märkis Orpo.

Soome ja Rootsi on pidanud varem ühe valitsustevahelise ühisistungi, seda 2009. aastal.

Kristerssoni sõnul on plaan tekitada sellistest kohtumistest traditsioon nii nagu seda on näiteks teinud Saksamaa ja Prantsusmaa.

Tegemist oli Orpo esimese Rootsi-visiidiga Soome peaministrina. Traditsiooniliselt külastab Soome peaminister üsna pea pärast valitsuse ametissenimetamist Tallinna ja Stockholmi.

Orpo ja Kristersson on sel suvel kohtunud juba kaks korda väljaspool Rootsit.

Kristersson märkis, et kohtus Orpoga Helsingis päev enne seda, kui Venemaa alustas täiemahulist sõda Ukraina vastu.

"Me ei teadnud sel õhtul, et vaid mõne tunni pärast ärkame sõjas. Kuid arutasime Venemaa võimaliku rünnaku ohte," lausus ta.

Kristerssoni sõnul arutati sel õhtul ka NATO-ga seonduvat. Orpo oli kinnitanud talle, et Soome muudab uues julgeolekukeskkonnas oma suhtumist allianssi väga kiiresti ning et riik taotleb NATO liikmeks saamist.

"Mõistsin, et ka Rootsi peaks seda tegema," ütles Kristersson Orpole.

Soome peaminister ütles reedel pressikonverentsil, et usub Rootsi peatset ühinemist NATO-ga. "Rootsi koht on NATO-s," rõhutas ta.

Ainsate alliansi liikmetena on Rootsi taotluse ratifitseerimisega viivitanud Türgi ja Ungari.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: