USA president kavatseb septembris minna Vietnami

USA president Joe Biden
USA president Joe Biden Autor/allikas: SCANPIX/Mandel NGAN/AFP

Ameerika Ühendriikide president Joe Biden kavatseb järgmisel kuul Vietnami minna. Visiiti saab pidada märgiks Hanoi ja Washingtoni suhete lähenemisest.

USA president Joe Biden kavatseb järgmisel kuul külastada Vietnami ja kohtuda riigi poliitilise juhtkonnaga, et arutada teemasid regionaalstabiilsusest kliimamuutusteni.

Washington soovib vastukaaluks Hiinale lähedasemaid suhteid Hanoiga. Biden kohtub riiki külastades muuhulgas Vietnami kommunistliku partei peasekretäri Nguyen Phu Trongi ja teise Vietnami poliitiliste juhtidega 10. septembril, vahendas Reuters.

Vietnami poliitilises süsteemis oluline Trong külastas eelmisel aastal samas esimese välisriigi liidrina Hiinat kui Hiina liider Xi Jinping kindlustas endale kolmanda ametiaja.

Washington peab Vietnami Kagu-Aasias võtmepartneriks ajal kui USA suhted Hiinaga on pingestunud. Samas peab Vietnam kaaluma oma suhete kaalu USA-ga püüdes arvestada Hiina jõulisemat käitumist, kellel on Vietnamiga ka maismaapiir. Samuti ei tunnista Vietnam Hiina territoriaalseid nõudeid Lõuna-Hiina merel.

Enne Vietnami käib Joe Biden Indias, kus ta osaleb 7. kuni 10. septembrini G20 grupi riikide tippkohtumisel. Samas Aasias olulise majanduskoostöö organisatsiooni ASEAN kohtumisel osaleb asepresident Kamala Harris. Diplomaatilised allikad on pidanud seda pettumuseks, et ASEANi kohtumisele ei lähe Biden ise kohale.

Valge Maja teatel arutavad Biden ja Vietnami valitsusametnikud kahe riigi sidemete süvendamist tehnoloogial tugineva ja innovatsioonil põhineva Vietnami majanduse edendamisest.

Ameerika Ühendriigid pidasid Vietnami kommunistide vastu verise sõja 1955. aastast 1975. aastani, mil Saigon langes tollase Põhja-Vietnami vägede kätte.

Enne seda toetas USA Vietnamis Prantsusmaad, kelle jaoks Indohiina oli koloonia. Peale Prantsuse vägede taandumist jaotati Vietnam kaheks – kommunistlik põhjaosa ja USA-ga liidus olev lõunaosa.

USA ja kommunistliku partei poolt juhitud Vietnam sõlmisid diplomaatilised suhted alles 1995. aastal.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: