Eestisse tuleb visiidile patriarh Bartolomeus

Bartholomeos I.
Bartholomeos I. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS

President Alar Karise kutsel külastab Eestit septembris Konstantinoopoli patriarh Bartolomeus.

Visiit kestab 12.-20. septembrini. Esimesel kolm päeval kohtub patriarh Eesti riigijuhtide ja Tallinna linnajuhtidega, teatas Eesti Apostlik-Õigeusu Kirik.

15.-20. septembril toimuva pastoraalvisiidi käigus külastab Tema Pühadus Tartut, Värskat, Valgat, Pärnut, Hiiumaad, Tallinna ja Aruküla. Igas visiidi peatuspaigas peetakse liturgia või palvus ning patriarh kohtub õigeusukiriku rahvaga ning omavalitsusjuhtidega.

Värska lauluväljakul teenib patriarh Bartolomeus 16. septembril vabaõhuliturgial.

Patriarh osaleb visiidi käigus ka Hiiumaal Puski Kristuse sündimise kiriku taasavamisel ja Harjumaal Aruküla püha Kolmainu kiriku taasavamisel.

Visiidi lõpus kohtub patriarh Bartolomeus Eesti Kirikute Nõukogu presidendi Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskopi Urmas Viilmaaga ja teiste EKN liikmeskirikute esindajatega ning osaleb oikumeenilisel teenistusel Tallinna piiskoplikus toomkirikus.

Neljandat korda Eestit külastava patriarhi tänavune visiit on pühendatud Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku sajandale aastapäevale. 7. juulil 1923. aastal andis üleilmne patriarh Meletius IV koos püha sinodiga välja tomose (akti) Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku (EAÕK) autonoomia ehk osalise iseseisvuse kohta. Soome õigeusukirik sai samalaadse akti päev varem. Praegu on Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku 68 kogudusse umbes 34 000 inimest.

Patriarh Bartolomeus (ilmikunimega Dimitrios Archontonis) sündis 29. veebruaril 1940 Türgis Imbrose (Gökceada) saarel Türgi kodanikuna. Tema vanemad olid õigeusklikud kreeklased.

Kodusaarel lõpetas ta põhikooli, keskhariduse omandas Istanbulis kreeka Zografioni lütseumis ja jätkas õpinguid Printsisaartel Halki teoloogia kõrgkoolis, mille lõpetas cum laude 1961. aastal. Samal aastal pühitseti ta kodusaarel diakoniks ja mungaseisusse astumisel omistati talle vaimulikunimi Bartolomeus. Ta jätkas õpinguid Rooma Orientaal instituudis, Bossey oikumeenilises instituudis Šveitsis ja Müncheni ülikoolis. 1968. aastal omandas ta doktorikraadi Rooma Gregoriuse ülikoolis.

Õpingute järel määrati ta Halki teoloogia kõrgkooli prorektoriks. Samal, 1968. aastal pühitseti ta preestriks ja ülendati arhimandriidiks. 1972 asutati oikumeenilises patriarhaadis patriarhi kantselei ja Bartolomeus määrati selle juhatajaks. 1973 valiti ta Filadelfia metropoliidiks.

Alates 1974. aastast on ta oikumeenilise patriarhaadi püha sinodi liige. 1990. aastal valiti Tema Pühadus Halkedoni metropoolia metropoliidiks. 1991 valis püha sinod ta uueks oikumeeniliseks patriarhiks.

Patriarh külastas Eestit ka tänavu juunis Tallinnas toimunud Euroopa Kirikute Konverentsi peaassamblee ajal, millel ta oli üks peakõnelejaid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: