India protestis Hiina uue ametliku kaardi üle, Venemaa mitte

Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina president Xi Jinping
Venemaa president Vladimir Putin ja Hiina president Xi Jinping Autor/allikas: SCANPIX/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Hiina avaldas uue ametliku kaardi, millel on märgitud mitmed India ja Venemaa alad Hiina osaks. India esitas kaardi osas protesti, Venemaa seda pole teinud.

Hiina rahvavabariik avaldas hiljuti uue ametliku riigi kaardi. Sellel on märgitud Hiina alla kuuluvateks aladeks ka territooriume, mis kuuluvad ka India või Vene Föderatsiooni alla. India võimud ja Malaisia on uue Hiina ametliku kaardi vastu protestinud, vahendas Associated Press.

Indias New Delhis toimub järgmisel nädalal 9.-10. septembrini G20 grupi riikide tippkohtumine, kuhu kuuluvad nii Hiina, India kui ka Venemaa. Kõik kolm riiki kuuluvad ka BRICS ühendusse.

India välisministeerium teatas, et Hiina väidetel pole alust ning Hiina pool muudab piiriküsimuse lahendamise raskemaks. Malaisia lükkas kõrvale Hiina ühepoolseid nõudeid ja pidas seda kaarti Malaisia jaoks mittesiduvaks.

Vene väljaanne The Insider juhtis tähelepanu, et ka osa Venemaa territooriumist on uuel kaardil märgitud Hiina alla kuuluvaks, kuid Venemaa ametlikku protesti pole esitanud. Näiteks on Hiina aladeks märgitud Amuuri jõel paiknev Bolšoi Ussuriiski saar, mis 2008. aasta kokkuleppe kohaselt jagati Hiina ja Venemaa vahel pooleks. Uuel Hiina kaardil on see märgitud Hiina rahvavabariigi kõige idapoolsemaks osaks.

Kaardi kohaselt nõuab Hiina rahvavabariik endale ka ulatuslikke alasid Lõuna-Hiina merel. USA kaitseministeerium ühes Indoneesiaga mõistsid hiljuti hukka Hiina rahvusvahelise õigusega mitte kooskõlas olevad territoriaalsed nõudmised.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Associated Press, The Insider

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: