Tuneesia pole veel Euroopa Liidult migratsiooni piiramise raha saanud

Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Tuneesia presidendipalees selle aasta juulis
Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen Tuneesia presidendipalees selle aasta juulis Autor/allikas: SCANPIX/AFP

Euroopa Liit sõlmis Tuneesiaga juulis vastuolulise migratsioonivoo vähendamise kokkuleppe, mille kohaselt lubas majandusblokk riigile raha. Rändevoog Euroopasse on sestsaadik tõusnud ja raha pole makstud.

Euroopa Liit pole veel Tuneesiale migratsioonivoo peatamise eest raha maksnud, teatas majandusbloki ja Tuneesia läbirääkimisi juhtinud Gert Jan Koopman neljapäeval Euroopa parlamendi väliskomisjoni liikmetele.

Euroopa Komisjon teatas vastuolulisest kokkuleppest Tuneesia režiimiga juulis. Leppe kohaselt peaks Tuneesia piirama Euroopasse suunduvat paadimigrantide rändevoogu. Sarnased kokkulepped võidakse tulevikus sõlmida ka Egiptuse ja Marokoga, kirjutas Politico.

Rändevoog Tuneesiast Euroopasse tõusis viimase 12 kuu jooksul viis korda. Kokkuleppe kohaselt peaks Euroopa Liit andma Tuneesia autoritaarsele režiimile 105 miljonit eurot Tuneesia piirikontrolli toetamiseks ja veel ekstra 150 miljonit eurot riigieelarvelist tuge inflatsiooni leevenduseks. Lisaks lubas Euroopa Liit anda Tuneesiale veel 900 miljonit eurot kui riik ratifitseerib Rahvusvahelise Valuutafondi abipaketi.

Migrantide voog Tuneesiast Euroopa Liitu peale kokkuleppe sõlmimist mitte ei langenud vaid tõusis 69 protsenti. Gert Jan Koopman rõhutas europarlamendi komisjonile, et veel on vara järeldusi teha, kuna kokkuleppe võtmeosi pole veel ellu viidud.

Neljapäeval kritiseerisid mitmed Euroopa Liidu parlamendi liikmed eri fraktsioonidest Tuneesiaga sõlmitud kokkulepet, kuna selles ei arvestatud inimõigustega ning leppe abil tugevdati Tuneesia autoritaarse juhi Kais Saiedi positsiooni. Gert Jan Koopman ütles selle peale, et Euroopa Liit ei saa ühegi valitsuse üle hinnanguid anda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Politico

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: