Vabade ametikohtade arv langes aastaga viiendiku

Ministeeriumide ühishoone
Ministeeriumide ühishoone Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Teises kvartalis oli Eesti ettevõtetes ja asutustes kokku 11 079 vaba ametikohta, mida on 17 protsenti vähem kui mullu samal ajal, näitavad statistikaameti kogutud andmed.

Teises kvartalis oli vabade ja täidetud ametikohtade koguarv veidi üle 617 000 ja neist enamik olid töötleva tööstuse, kaubanduse ning hariduse tegevusaladel. Vabad ametikohad moodustasid koguarvust 1,8 protsenti ning neid oli kõige rohkem avaliku halduse ja riigikaitse (1775), hulgi- ja jaekaubanduse (1499) ning hariduse (1316) tegevusaladel.

Statistikaameti sotsiaalstatistika tiimijuhi Eveli Voolensi sõnul olid kõikidest vabadest ametikohtadest 40 protsenti avalikus sektoris.

"Vabade ametikohtade määr oli kõrgeim avaliku halduse ja riigikaitse ning kutse-, teadus- ja tehnikaalase tegevuse tegevusaladel, madalaim aga põllumajanduses ja ehituses," ütles Voolens.

Enamik vabadest ametikohtadest asusid Harjumaal (81 protsenti), sealhulgas Tallinnas (72 protsenti), järgnesid Tartumaa (6,3 protsenti) ja Pärnumaa (3,4 protsenti).

Teises kvartalis võeti tööle 53 849 ja töölt lahkus 51 500 inimest. Tööjõu liikumist iseloomustav tööle võetud ja töölt lahkunute summa ehk tööjõu käive vähenes 2022. aasta teise kvartaliga võrreldes üheksa protsenti.

Tööandja algatusel lahkus ametist üle 6000 inimese

"Tööle võetud inimeste arvu poolest olid eesotsas hulgi- ja jaekaubanduse, töötleva tööstuse ning haldus- ja abitegevuse tegevusalad. Töölt lahkunud inimeste arvu poolest aga hulgi- ja jaekaubanduse, töötleva tööstuse ja hariduse tegevusalad. Tööandja algatusel lahkus ametist 6341 töötajat ja see moodustas 12 protsenti kõigist töölt lahkunutest," selgitas Voolens.

Vabade ametikohtade määr tegevusalade kaupa, II kvartal, 2022-2023 Autor/allikas: Statistikaamet

Hõivatud ametikohtade arvu ja tööjõu liikumise hindamiseks kasutab statistikaamet maksu- ja tolliameti töötamise registri andmeid. Kvartali keskmine vabade ja hõivatud ametikohtade arv avaldatakse kvartali kolme kuu lõpu keskmise seisuga.  

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: