Senaator Graham ärgitas Trumpi toetama Bideni Saudi Araabia-Iisraeli lepet

South Carolina osariigi senaator Lindsey Graham
South Carolina osariigi senaator Lindsey Graham Autor/allikas: SCANPIX/Melissa Sue Gerrits/Getty Images/AFP

Nii senaator Lindsey Graham kui ka Donald Trumpi väimees Jared Kushner ärgitasid endist presidenti Donald Trumpi toetama Bideni administratsiooni kava suhete normaliseerimiseks Iisraeli ja Saudi Araabia vahel. Biden vajab vabariiklaste hääli senatis.

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham ärgitas eraviisiliselt endist USA presidenti Donald Trumpi toetama Bideni administratsiooni kokkulepet, mis tagaks Saudi Araabia ja Iisraeli suhete normaliseerimise. Seda ütles Graham ise intervjuus portaalile Axios.

Leppe osaks on ulatuslik kaitsekokkulepe Saudi Araabia ja Ameerika Ühendriikide vahel, mis nõuaks USA senatis kahekolmandikulise enamuse heakskiitu. Lindsey Graham kavatseb oktoobris ka ise mõlemat riiki külastada.

Mitmed demokraadid suhtuvad kriitiliselt nii Saudi kroonprintsi Mohammed bin Salmanisse kui ka Iisraeli peaministrisse Benjamin Netanyahu. Seetõttu peab Joe Biden selles küsimuses enam toetuma vabariiklastele, kellest mitmed ei toeta tema välispoliitikat, kuid toetavad Iisraeli ning Trumpi administratsiooni ajal vahendatud suhete normaliseerimist Araabia riikide ja Iisraeli vahel.

Kui Donald Trump oleks avalikult häälekalt Saudi-Araabia julgeolekuleppe vastu, siis ei saaks Biden ka senatis vajalikke hääli kokku.

Axios juhtis tähelepanu, et Joe Biden suundub neljapäeval G20 tippkohtumisele Indiasse ning Valge Maja pole välistanud kohtumist Saudi kroonprintsiga. Allikate sõnul ärgitas Donald Trumpi lepet toetama ka tema väimees Jared Kushner, keda peetakse Araabia riikide Iisraeliga suhete normaliseerimise eestvedajaks. Kushneril on lähedased suhted ka Saudi kroonprintsiga.

Võimalik Iisraeli ja Saudi Araabia suhete normaliseerimine ei ole samas veel lõplikult kokku lepitud. Näiteks pole veel kokku lepitud Saudi tsiviiltuumaprogrammis, mis eeldaks uraani rikastamist Saudi Araabia territooriumil. Samuti eeldaks lepe Iisraeli poolt järeleandmisi palestiinlastele.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Axios

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: