Otse kell 12: erikomisjon arutab taas presidendi kantselei rahastamist

Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon jätkab neljapäeval erakorralisel avalikul istungil presidendi kantselei rahastamise arutelu, kuhu on kutsutud peaministri büroo juhataja Gerrit Mäesalu. Avalikku istungit näeb ERR-i portaalis algusega kell 12.

Kahel varasemal presidendi kantselei (VPK) rahastamist puudutaval istungil kuulas erikomisjon rahandusminister Mart Võrklaeva, VPK direktori Peep Jahilo, riigikontrolör Janar Holmi, rahandusministeeriumi kantsleri Merike Saksa, VPK sisenõuniku Toomas Sildami ja riigiprokurör Laura Aiaotsa selgitusi.

Komisjoni esimehe Urmas Reinsalu sõnul tuli eelmisel istungil välja, et Sildam on lisaks Saksale ja Võrklaevale rääkinud VPK rahavajadusest ka peaministri büroo juhi Gerrit Mäesaluga. Neljapäevasel istungil soovibki komisjon ära kuulata kolmanda osapoole, kes Reinsalu sõnul võib tuua tekkinud olukorda rohkem selgust.

Teise teemana käsitleb komisjon riigikontrolli kontrolliaruande "Riigi 2022. aasta raamatupidamise aastaaruande õigsus ja tehingute seaduslikkus" töö kavandatavas mahus läbiviimise takistamist siseministeeriumi poolt ning teisi auditi tähelepanekuid.

Erikomisjoni istungil saavad sõna riigikontrolör Janar Holm, siseminister Lauri Läänemets ja siseministeeriumi ning rahandusministeeriumi esindajad.

Mäesalu: Sildami jutt eelnõudest ja lisarahast tundus ebasobiv

Mäesalu ütles augustis ERR-ile, et presidendi kantselei nõuniku Toomas Sildami samaaegne jutt seaduseelnõude väljakuulutamisest ning presidendi kantselei lisaraha vajadusest tänavu suve hakul tundus talle ebasobiv.

"Suhtlesin presidendi kantselei nõuniku Toomas Sildamiga juunis telefoni teel erinevatel poliitilistel teemadel. Muude teemade hulgas oli nendes telefonivestlustes juttu riigikogu poolt kevadistungjärgul vastu võetud seaduseelnõude välja kuulutamisest. Nende kõnede käigus tõstatas Toomas Sildam ka presidendi kantselei eelarvega seotud küsimuse," ütles Mäesalu ERR-ile.

"Tema sõnum mulle oli, et ta mõistab teatud seaduseelnõude välja kuulutamise ajakriitilisust, kuid ka presidendi kantselei lisaraha vajadusele tuleks leida lähiajal positiivne lahendus. Nende kahe teema samaaegne käsitlemine meie vestluste käigus tundus mulle ebasobiv," märkis Mäesalu.

"Ma teadsin, et Toomas Sildam oli samadel teemadel rääkinud ka rahandusministri ja rahandusministeeriumi esindajaga. Seega informeerisin Toomas Sildamiga peetud vestlustest rahandusministrit ja seejärel peaministrit," ütles ta veel.

Sildam ütles seejärel ERR-ile, et Mäesalu talle omavahelistes vestlustes oma rahulolematust ei väljendanud.

"Üheski vestluses ei ole Gerrit Mäesalu mulle kordagi öelnud, et meie jutuajamine tervikuna või mingi osa sellest tundus talle ebasobiv. Kõigis vestlustes me rääkisime väga paljudel teemadel neid omavahel sidumata," ütles Sildam.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: