Põhikoolide lõpueksamite varasemaks toomine lükkub edasi

{{1694169300000 | amCalendar}}
Foto: Olev Kenk/ERR

Ehkki haridus- ja teadusministeeriumi (HTM) esialgne plaan nägi ette, et alates järgmisest kevadest tuuakse põhikooli lõpueksamid varasemaks, siis nüüd otsustas ministeerium selle aasta võrra edasi lükata.

Varem on põhikooli lõpueksamid toimunud juunis pärast koolikatseid, aga HTM soovib tuua põhikooli lõpueksamid mai algusesse, et nende tulemusi saaks kasutada sisseastumisel järgmisele haridustasemele.

Esialgu kavandati muudatus ellu viia juba järgmisel kevadel, kuid nüüd on otsustatud sellega viivitada.

"Muudatused tulevad aasta hiljem. Koolid vajavad lisaaega," ütles haridusministeeriumi kommunikatsioonijuht Mari Annus ERR-ile.

Haridusminister Kristina Kallase sõnul muudetakse põhikooli lõpueksamite süsteemi uue ajakava järgi 2025. aasta kevadel ning lähiajal luuakse töögrupid, mis sellega tegelema hakkavad.

Muudatuse tulemusel peaks põhikooli lõpueksamite tulemused olema käes 18. maiks, mil algab gümnaasiumitesse vastuvõtt ning õppetöö kestaks edasi ka pärast lõpueksameid.

Gustav Adolfi gümnaasiumi direktor Henrik Salum oli haridusministeeriumi otsusega rahul.

"Minu hinnangul on see hea otsus. Loomulikult me võime arutleda teemal, et kas tuua eksameid varasemaks või mitte. Lihtsalt praegusel hetkel oli see koolide jaoks väga-väga keeruline. Neid asju koolide puhul kahjuks niimoodi käigu pealt muuta on keeruline," ütles Salum "Aktuaalsele kaamerale".

Pärnu Kuninga tänava põhikooli üheksandiku Tristan Eriste sõnul oleks küll tore, kui lõpuks kasutataks eksami tulemusi ka gümnaasiumisse sisseastumisel, kuid siiski on ka tema hinnangul hea, et sel õppeaastal eksamiajad ei muutu.

"Siis saavad eksamisooritajad ehk õpilased rohkem süveneda eksami sooritamisele ja ei pea mingeid teemasid võtma liiga lühidalt ega mõnedest teemadest üle hüppama," lausus ta.

Minister Kallase sõnul selgus ka, et põhikooli seadus ei luba kooliaasta sees enam eksamiaegu muuta, vaid need tuleb kehtestada 25. maiks. Veel tegi muudatuse tegemise keeruliseks sisseastumise infosüsteemi kasutuselevõtt, mis praegu on ainult ülikoolidele.

"Koolide liitmine sinna on väga suur samm. Ja kuna ei olnud kindlust meie tehnikaosakonnal, et nad kevadeks selle arendusega nii kaugele jõuavad, see oli väga suur risk," ütles ta.

Uus plaan on põhikooli eksamid ettepoole tuua 2025. aasta kevadest alates. Kallas sõnas, et palus koolijuhtidel sellegipoolest vaadata üle enda gümnaasiumisse sisseastumise süsteem, et võimalusel muuta see ka sel õppeaastal õpilastesõbralikumaks.

Salumi hinnangul vajab kogu eksamiaegade muutmise plaan veel ühist arutelu.

"Gümnaasiumi sisseastumisvestlusi ja -katseid hakata tegema mai lõpus, juunikuus, kus nii ehk naa on väga väga kiire aeg koolidele, ma näen seal seda probleemi, et lihtsalt õpetajate töökoormus läheb nii meeletuks just sellel kevadisel perioodil," ütles Salum.

Eksamikorralduse muutmine on esimene samm koalitsioonileppes paika pandud eesmärgi suunas tõsta kooliiga 18. eluaastani sõltumata õppe liigist.

Praegu on kohustuslik käia koolis kuni põhihariduse omandamiseni või 17-aastaseks saamiseni. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: