Brüssel tahab Soomes keelata ka pliilaskemoona

Mets Põhja-Soomes
Mets Põhja-Soomes Autor/allikas: SCANPIX/AFP/OLIVIER MORIN

Soome meedia kirjutab, et Euroopa Komisjon tegi ettepaneku keelata pliilaskemoona kasutamine Soomes. Brüssel tahab Soomes keelata ka räimepüügi.

Soome valitsus pöördus Euroopa Komisjoni poole, et pliilaskemoona kasutamine poleks keelatud, vahendas Yle.

Keeld puudutaks peamiselt Soome jahimehi ja reservväelasi. Kaitseminister Antti Häkkänen ütles, et Euroopa kemikaaliameti (ECHA) ettepanek pliilaskemoona keelustamiseks mõjutaks oluliselt reservveälaste tegevust. Soome kaitseväe tegevust komisjoni ettepanek siiski ei mõjutaks. 

Häkkäneni sõnul võib keeld mõjutada ka pliilaskemona tootmist Soomes ja kogu Euroopas. See ohustaks riigi sõjalist varustuskindlust. 

Euroopa tahab liikuda keskkonnasõbralikuma looduse kasutamise poole. Häkkänen ütles samuti, et tuleb vähendada keskkonnale kahjulike kemikaalide kasutamist. 

"Määrust ei tohiks täielikult ümber pöörata, vaid muuta. Tuleb arvesse võtta muutunud julgeolekuolukorda ja Soome kaitsevajadusi," märkis Häkkänen. 

Häkkänen ütles, et Soome pöördub komisjoni poole ja tahab pliilaskemoona keelustamise aruteludesse kaasata ka teisi EL-i riike. Häkkänen tõi veel välja, et Soome riigikaitse põhineb reservarmeel. 

Laskemoonas kasutatav plii on mürgine raskmetall. Loodusesse sattunud plii ohustab nii inimeste kui ka loomade tervist. Soome looduskaitseliit seetõttu toetab pliilaskemoona täielikku keelustamist. 

Viimasel ajal topib Brüssel aga üha rohkem oma nina Soome riigisisestesse asjadesse. Euroopa Komisjon tahab veel keelata räimepüügi Botnia lahes. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: