Teises kvartalis oli Eesti teenuste eksport rekordtasemel

Veoauto Eesti-Läti piiril. Pilt on illustreeriv.
Veoauto Eesti-Läti piiril. Pilt on illustreeriv. Autor/allikas: ERR

Teises kvartalis oli Eesti teenuste eksport rekordtasemel, kasvades eelmise aasta sama perioodiga võrreldes jooksevhindades kaheksa protsenti. Teenuseid müüs Eesti kokku 2,9 miljardi ja ostis 2,2 miljardi euro eest, näitavad statistikaameti ja Eesti Panga andmed.

Statistikaameti analüütik Jane Leppmets tõi välja, et tänavu teises kvartalis ületas teenuste eksport importi 770 miljoni euroga.

"Teenuste väliskaubanduse bilansi ülejääk on olnud suurem vaid 2021. aasta neljandas kvartalis, mil see oli ligi 890 miljonit eurot. Nii teenuste eksport kui import jätkavad tõusutrendi ning teenuste eksport ei ole veel nii kõrge olnud kui tänavu teises kvartalis," lisas Leppmets.

Teises kvartalis eksporditi kõige rohkem ehk 911 miljoni euro eest muid äriteenuseid. Järgnesid 644 miljoni euroga telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste, sh arvutiprogrammide koostamise ja nõustamisega seotud teenuste, ning 612 miljoni euroga transporditeenuste, sealhulgas maanteel kaubaveoteenuste eksport. 2022. aasta sama perioodiga võrreldes kasvas enim muude äriteenuste, telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste ning reisiteenuste müük mitteresidentidele. Enim vähenes transporditeenuste eksport.

Peamine teenuste ekspordipartner selle aasta teises kvartalis oli Soome, kuhu osutati kõige rohkem reisiteenuseid. Sellele järgnesid Rootsi, kuhu müüdi enim transporditeenuseid, ning Läti, kuhu eksporditi kõige enam muid äriteenuseid.

Teenuste müük kasvas enim Lätti (41 miljoni euro võrra), Soome (35 miljoni euro võrra) ja Saksamaale (27 miljoni euro võrra).

Kõige rohkem vähenes teenuste müük Euroopa Liidu välistesse riikidesse, eelkõige Venemaale (44 miljoni euro võrra), kuhu eksporditi mullusest vähem transporditeenuseid.

Teenuste import kasvas aastaga kaks protsenti.

Teises kvartalis imporditi enim ehk 670 miljoni euro eest muid äriteenuseid, järgnesid 590 miljoni euroga transporditeenused, sealhulgas kaubaveoteenused merel, ning 401 miljoni euroga telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste, sealhulgas arvutiprogrammide koostamise ja nõustamisega seotud teenuste ost mitteresidentidelt. Mullusega võrreldes kasvas teises kvartalis enim telekommunikatsiooni-, arvuti- ja infoteenuste, reisiteenuste ja finantsteenuste import. Vähenes transporditeenuste ja muude äriteenuste ost mitteresidentidelt.

Teenuste peamised impordipartnerid teises kvartalis olid Saksamaa, Soome ja Leedu, kust osteti enim transporditeenuseid.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: