Norra kohalikud valimised võitsid konservatiivid

Norra konservatiivide juht on alates 2004. aastast olnud Erna Solberg
Norra konservatiivide juht on alates 2004. aastast olnud Erna Solberg Autor/allikas: SCANPIX/Heiko Junge/NTB/via REUTERS

Norras toimunud kohalikel valimistel saavutasid parima tulemuse konservatiivid ja kaotasid kohti Tööerakond ning Norra Keskpartei. Viimati said Norra konservatiivid kohalikel valimistel esikoha 1924. aastal.

Norras toimusid kohalikud valimised, milles saavutasid parima tulemuse konservatiivid. Norra Konservatiivne Partei (Høyre - H) sai 25,9 protsenti häältest, mis on 5,8 protsenti parem tulemus kui eelmistel kohalikel valimistel.

Viimati oli Norra konservatiivid riigi suurim erakond 1924. aastal, selgitas Norra NRK. Pealinnas Oslos parandasid konservatiivid oma tulemust tervelt 7,2 protsenti.

Seega esimest korda 99 aasta jooksul ei ole Norra Tööerakond (Arbeiderpartiet - Ap) riigi suurim erakond. Tööerakondlased said riigi peale kokku 21,7 protsenti häältest. Valimised toimusid kokku 357 kohalikus omavalitsuses.

Norra Tööerakond kaotas toetust mitmes suuremas omavalitsuses. Tööerakondlased said enim hääli 50-st suurimast omavalitsusest vaid 12-s. Veel eelmistel valimistel olid tööerakondlased suurim erakond 26 suurimas omavalitsuses. Teine suur valimiste kaotaja on Norra Keskpartei (Senterpartiet -Sp), kes kaotas toetust ka üleriigiliselt.

Valimisi mõjutasid kallis elektri hind, toidukaupade kallinemine ja intressimäärade tõus. Norra valitsuse moodustavad praegu Norra Tööerakond ja Norra Keskpartei. Norra põhjaosas Finnmarkis mõjusid Norra Keskparteile negatiivselt valitsuse otsus panna Melkøya tehas tööle gaasi asemel elektriga. Mitmel pool rannikul kaotasid nii Tööerakond kui ka Keskpartei hääli valitsuse kehtestatud lõhemaksu tõttu. Rannikualadel töötab palju inimesi kalandussektoris.

Norra peaminister ja Tööerakonna juht Jonas Gahr Store ootamas valimistulemusi esmaspäeva õhtul Oslos Autor/allikas: SCANPIX/Terje Pedersen/NTB/via REUTERS

Üllatusliku eduka uustulijana sai Tööstuse ja Äri Partei (Industri- og Næringspartiet - INP) üle Norra kokku kolm protsenti häältest. Erakond tahab loobuda mitmetest Norra kliimaeesmärkidest ja hakata enam otsima uusi nafta- ja gaasimaardlaid. Samuti tahab erakond arendada hüdroelektrit, kuid soovib peatada kõik uute tuuleparkide rajamised.

Valimisaktiivsus oli kohalikel valimised 62,2 protsenti, mis on veidi madalam kui 2019. aastal.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: NRK

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: