Valitsus tahab liita stabiilsusreservi riigi jooksvatesse kuludesse

Eurod
Eurod Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Teisipäeval saatis rahandusminister vaid kolm päeva vältavale kooskõlastusringile riigi rahareservide kokku tõstmist lubava seaduseelnõu, mis selle vastuvõtmisel vaigistab ajutiselt küll (riigi) kroonilist rahanälga, kuid vähendab parlamendi võimalusi ootamatute kulutuste tegemisel kaasa rääkida.

Eelnõu kohaselt soovib reformierakondlasest minister Mart Võrklaev likviidsusreservile ehk sisuliselt riigi jooksvale kulukontole lisada siiani igapäevakulutusteks keelatud rahatagavara – stabiilsusreservi, mille maht 30. juuni seisuga oli ligi 430 miljonit eurot, kirjutab Postimees.

Seda raha on riik seni hoidnud tallel, et ka ettenägematute kriiside ajal olla valmis välja maksma palku, pensioneid ja toetusi.

Reservide ühendamise kasuks räägib eelnõu esitaja sõnul asjaolu, et see võimaldab laenude eest makstavaid intressikulusid kokku hoida.

Riigikontrolör Janar Holm tõi eelnõu hindamisel esile kaks muutust: see vähendab riigikogul tulevikus võimalust eriolukordade ja kriiside puhul nende lahendamises kaasa rääkida, sest stabiilsusreservi kasutamise üle otsustab riigikogu, aga siis käsutab kogu raha valitsus, nagu ka praegust likviidsusreservi. Teisalt muutub valitsusele paindlikumaks rahavoo juhtimine, kui riik ei pea osa rahast enam eraldi hoidma.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: