Hiina välisminister Wang sõidab Venemaale julgeolekuläbirääkimistele

Hiina välisminister Wang Yi
Hiina välisminister Wang Yi Autor/allikas: SCANPIX/EPA/KITH SEREY

Hiina välisminister Wang Yi külastab 18.-21. septembrini Venemaad julgeolekuläbirääkimiste eesmärgil, teatas esmaspäeval välisministeerium.

"Venemaa Julgeolekunõukogu sekretäri Nikolai Patruševi kutsel läheb Wang Yi Venemaale, et pidada Hiina ja Venemaa strateegiliste julgeolekukonsultatsioonide 18. voor 18.-21. septembril," täpsustati ministeeriumi ametlikul internetiküljel edastatud avalduses.

Venemaa välisministeerium teatas juba varem, et Wang kohtub oma kolleegi Sergei Lavroviga ja nad kavatsevad keskenduda jõupingutustele tugevdada kahe riigi koostööd rahvusvahelisel areenil.

"Toimub üksikasjalik arvamuste vahetus niiöelda Ukraina lahendusega seotud küsimustes. Samuti Aasia ja Vaikse ookeani piirkonna stabiilsuse ja julgeoleku tagamise viiside üle," sõnas välisministeeriumi pressiesindaja.

Hiina on püüdnud positsioneerida end Ukraina sõjas neutraalse osapoolena, kuid pakkudes samal ajal Moskvale ülitähtsat diplomaatilist ja ka rahalist päästerõngast.

Hiina on siiski hoidunud avalikust sõjalisest osalusest või relvade Moskvasse saatmisest.

Eelmisel kuul külastas Hiina kaitseminister Li Shangfu Venemaad ja Valgevenet ning kutsus üles tihedamale sõjalisele koostööle.

Valge Maja riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan kohtus nädalavahetusel samuti Wangiga. Diplomaatilise kohtumisele eesmärgiks oli leevendada pingeid kahe suurriigi vahel.

"Sullivan ja Wang kohtusid laupäeval ja pühapäeval Maltal," teatas Valge Maja.

"Antud kohtumine oli osa jätkuvatest püüdlustest hoida sidekanalid avatuna ja hallata suhet vastutustundlikult," seisis avalduses.

President Joe Biden ja Xi Jinping pole omavahel kohtunud ega kõnelenud telefonitsi alates läinud aasta tippkohtumisest Balil, kuid USA ametnike sõnul tegeldakse kontakti uuendamise nimel kahe liidri vahel.

Viimastel kuudel on rida USA tippametnikke ja -poliitikuid, sealhulgas välisminister Antony Blinken ja rahandusminister Janet Yellen, kohtunud Hiina ametnike ja poliitikutega, kellega võidakse koos ette valmistada tõenäolist Xi ja Bideni tippkohtumist.

Valge Maja andmetel lubasid Sullivan ja Wang hoida omavahelist strateegilist sidekanalit ning laiendada kõrgetasemeliste kohtumiste ringi.

Hiina valitsuse avaldus Malta kohtumise kohta peegeldas sisuliselt USA versiooni. Selles märgiti, et osapooled pidasid otsekohest, sisulist ja konstruktiivset strateegilist sidet.

Wang tõstatas Taiwani küsimuse ning ütles, et tegemist on Hiina ja USA suhetes punase joonega, mida ei saa ületada.

"Ühendriigid märkisid rahu ja stabiilsuse tähtsust mõlemal pool Taiwani väina," seisis Valge Maja avalduses.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/STT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: