Autokütuse aktsiisi langetamine läheb Soomele maksma 270 miljonit eurot

Helsingi kesklinn.
Helsingi kesklinn. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Soome valitsus plaanib kiire hinnatõusu tõttu tarbijaid aidata ning seetõttu järgmise kahe aasta jooksul kütuseaktsiisi langetada. Valitsus langetab autokütuseaktsiisi seitsme sendi võrra, mis viib riigieelarvest 270 miljonit eurot.

Soome valitsus jõudis hiljuti riigieelarves kokkuleppele. Selle kohaselt langetab valitsus 2024. aastal kütuseaktsiisi. Bensiini hind peaks siis langema 4,4 sendi võrra ja diisli hind 4,9 sendi võrra. Soome maksutulud vähenevad siis 170 miljoni euro võrra. 

2025. aastal plaanib valitsus kütuseaktsiisist teenida veel 100 miljoni euro võrra vähem raha. Kokku vähenevad riigi kütuseaktsiisi tulud 270 miljoni euro võrra. Tarbijate jaoks peaks aga autokütuse hind minema seitsme sendi võrra odavamaks, vahendas Iltalehti. 

Tanklates määrab kütuse hinda ka maailmaturul olev nafta hind. Energiaallikate hind on aga volatiilne, seetõttu ei pruugi autokütuse hind olla Soomes kahe aasta pärast odavam kui praegu. Valitsus plaanib seda lihtsalt seitsme sendi võrra vähem maksustada. 

Lisaks kütuseaktsiisi langetamisele plaanib valitsus veel vähendada sõidukimaksu. See viib riigituludest veel 50 miljonit eurot minema. Sellise maksu langetus mõjutab kõige rohkem keskmise ja kõrge emissiooniga autode omanikke. 

Hinnatõusu tõttu kannatavad kõige rohkem vanemate autode omanikud ja seetõttu tahab valitsus nende maksukoormust leevendada. Kriitikud muretsevad, et sellise maksulangetuse tõttu jäävad vanemad autod Soome teedele kauemaks ja see võib takistada riigil täita kliimaeesmärke. 

Toimetaja: Karl Kivil

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: