Naised saavad tulevikus India parlamendis 33 protsenti kohtadest

India suurlinn Mumbai
India suurlinn Mumbai Autor/allikas: SCANPIX/AFP/PUNIT PARANJPE

India parlament kiitis heaks seaduseelnõu, millega suureneb naiste osakaal seadusandjate hulgas rohkem kui kaks korda. Seaduse jõustudes hakkab naistele kuuluma 33 protsenti alamkoja ja osariikide parlamentide kohtadest.

Järgmise aasta valimiste ajal seadus veel ei kehti ning sellega võib aga aega minna vähemalt kümnendi lõpuni.

Jõustumist on oodata 2029. aasta valimisteks, kui selleks ajaks on läbi viidud rahvaloendus ja uued valimisringkonnad kindlaks määratud, ütles rahandusminister Nirmala Sitharaman neljapäeva õhtul ülemkoja debatis.

Parlamendi alamkoda kiitis seaduse heaks kolmapäeval häältega 454-2, ülemkoda neljapäeval ühehäälselt.

Parlamendis naiste osakaalu suurendamise katsed on varem kuuel korral läbi kukkunud, sageli seadusandjate ägeda vastuseisu tõttu. Esimene katse tehti 1996. aastal.

Naistekvoot hakkab aga kehtima alles siis, kui India märgib pärast rahvaloendust 1,4 miljardi elaniku hulgas maha uued valimisringkondade piirid. Rahvaloendus pidi olema 2021. aastal, kuid lükati koroonapandeemia tõttu määramata ajaks edasi.

Seaduse järgi on naiste osakaal kindlaks määratud 15 aastaks ja parlament võib seda pikendada.

Naised moodustavad India 1,4 miljardist elanikust 48 protsenti, kuid parlamendiliikmetest vaid 15,1 protsenti. Rahvusvaheline keskmine on 24 protsenti. India osariikide parlamentides on naiste käes 10 protsenti kohtadest.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AP/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: