Kosovos jätkub politseiniku tapmise järel lahing
Kosovos tapeti varahommikul üks ja haavati teist politseinikku, kui nende patrull oli lähenemas Serbia piiri lähedal blokeeritud teele. Kosovo peaministri Albin Kurti sõnul jätkub pühapäeval riigi põhjaosas lahing relvastatud meeste ja julgeolekujõudude vahel.
Kurti sõnul on võimud Põhja-Kosovos Banjska lähedal sisse piiranud vähemalt 30 hambuni relvastatud meest ja nõuavad nende alistumist.
"Meie politseijõud on ümber piiranud vähemalt 30 relvastatud kutselist sõjaväelast või politseinikku, keda ma kutsun üles meie julgeolekuasutustele alistuma," ütles Kurti pressikonverentsil.
Kurti lisas, et rühm asus Banjska küla lähedal asuvas kloostris ja selle ümbruses, kus patrull oli pühapäeva varahommikul varitsuse otsa sattunud.
Serbia õigeusukirik kinnitas, et relvastatud isikud tungisid Banjskas asuvasse kloostrisse, kus viibisid palverändurid Põhja-Serbia linnast Novi Sadist.
"Me näeme mundris relvastatud inimesi... nad tulistavad meid ja meie tulistame vastu," ütles Kosovo politseiametnik Veton Elshan Banjskast telefoni teel AFP-le.
Kurti kommentaarid tulid mõni tund pärast seda, kui ta oli nimetanud varitsust terroriaktiks ja süüdistanud Serbia valitsust.
"Belgradi ametnike poliitilise, rahalise ja logistilise toetusega organiseeritud kuritegijad ründavad meie riiki," kirjutas Kurti sotsiaalmeedias.
Serbia riiklik meediaväljaanne RTS teatas hiljem, et Jarinje ja Brnjaki piiripunktid Serbia ja Kosovo vahel on suletud.
Juhtum leidis aset enam kui nädal pärast seda, kui Serbia ja Kosovo juhtide Euroopa Liidu vahendatud kõnelused suhete parandamiseks Brüsselis ei toonud läbimurret.
Kosovo on endiselt valdavalt asustatud etniliste albaanlastega, kuid Serbia piiri lähedal asuva territooriumi põhjaosas on mitmes omavalitsuses enamuses etnilisted serblased.
Järjekordne konflikt riigi põhjaosas on vaid üks seda piirkonda raputanud intsidentide pikas reas pärast seda, kui Kosovo kuulutas end 2008. aastal Serbiast iseseisvaks. Kümme aastat varem olid NATO väed aidanud umbes 13 000 ohvrit nõudnud verise sõja ajal Serbia vägesid selle endisest provintsist välja tõrjuda.
Belgrad koos oma peamiste liitlaste Hiina ja Venemaaga on keeldunud tunnustamast Kosovo iseseisvust, takistades sellega sisuliselt Kosovo liitumist ÜRO-ga.
Serbia president Aleksandar Vučić süüdistas eelmisel nädalal ÜRO Peaassambleel peetud kõnes läänt silmakirjalikkuses. Ta ütles, et Kosovo iseseisvuse tunnustamine põhineb samal õigustusel, millega Venemaa vallandas sõja Ukraina vastu.
Allikas: AFP-BNS