Kosovos sai läbi relvastatud vastasseis kloostris

Kosovo politseinikud Banjska asula juures
Kosovo politseinikud Banjska asula juures Autor/allikas: SCANPIX/AFP/STRINGER

Relvastatud meeste ja Kosovo võimude vaheline vastasseis Serbia piiri lähedal asuvas kloostris lõppes pühapäeva õhtul, teatas Kosovo siseminister Xhelal Svecla.

Politsei võttis ministri sõnul piirkonna üle kontrolli tagasi.

"Võtsime selle territooriumi kontrolli alla. Seda tehti pärast mitut järjestikust tulevahetust," ütles siseminister Xhelal Svecla.

Svecla sõnul vahistas politsei operatsiooni käigus mitmeid inimesi ning konfiskeeris suurel hulgal relvi ja erinevat varustust. Siiski jäi ebaselgeks, kas kõik püssimehed tabati haarangu käigus.

Kosovo politsei täpsustusel hukkus ründajatest vähemalt kolm ja üks vahistati. Lisaks vahistati neli tsiviilisikut, kes kandsid relvi ja raadiotehnikat.

Teade järgnes kaootilisele päevale, mis algas pühapäeva varahommikul, kui politseipatrull sattus Banjska küla lähedal varitsusele, mille käigus hukkus üks Kosovo korrakaitsja ja teine sai haavata. Kosovo peaminister Albin Kurti teatas pärast seda, et võimud piirasid kompleksis ümber vähemalt 30 tugevalt relvastatud relvastatud meest ja kutsus üles neid alla andma.

Kurti kommentaarid tulid mõni tund pärast seda, kui ta oli nimetanud varitsust terroriaktiks ja süüdistanud Serbia valitsust.

"Belgradi ametnike poliitilise, rahalise ja logistilise toetusega organiseeritud kuritegijad ründavad meie riiki," kirjutas Kurti sotsiaalmeedias.

Serbia riiklik meediaväljaanne RTS kinnitas veidi hiljem, et Jarinje ja Brnjaki piiripunktid Serbia ja Kosovo vahel on suletud.

Serbia presidendi Aleksandar Vučici sõnul on Põhja-Kosovo rahutustes ainsana süüdi Kosovo peaminister Kurti, teatasid pühapäeval kohalikud meediakanalid.

Serbia liidri sõnul provotseerib Kurti inimesi teadlikult ja aitab seeläbi kaasa konfliktide tekkele.

Rünnak ja sellele järgnenud tulevahetus on üks tõsisemaid eskalatsioone Kosovos pärast kuudepikkust suhete pingestumist ning Kosovo ja Serbia valitsuse vaheliste kõneluste seiskumist.

Juhtum leidis aset enam kui nädal pärast seda, kui Serbia ja Kosovo juhtide Euroopa Liidu vahendatud kõnelused suhete parandamiseks Brüsselis ei toonud läbimurret.

Kosovo on valdavalt asustatud etniliste albaanlastega, kuid Serbia piiri lähedal asuva territooriumi põhjaosas on mitmes omavalitsuses enamuses etnilised serblased.

Järjekordne konflikt riigi põhjaosas on vaid üks seda piirkonda raputanud intsidentide pikas reas pärast seda, kui Kosovo kuulutas end 2008. aastal Serbiast iseseisvaks.

Belgrad koos oma peamiste liitlaste Hiina ja Venemaaga on keeldunud tunnustamast Kosovo iseseisvust, takistades sellega sisuliselt Kosovo liitumist ÜRO-ga.

Serbia president Vučic süüdistas eelmisel nädalal ÜRO Peaassambleel peetud kõnes läänt silmakirjalikkuses. Ta ütles, et Kosovo iseseisvuse tunnustamine põhineb samal õigustusel, millega Venemaa vallandas sõja Ukraina vastu.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP/STT

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: